Android 11 już dostępny na smartfony Google Pixel i nie tylko…

android 11

Android 11 zawitał właśnie w stabilnym wydaniu. Użytkownicy najnowszych smartfonów mogą się cieszyć, a posiadacze reszty urządzeń niestety jedynie wzdychać, że nie doświadczą nowości. No właśnie, jakich? Wiemy już czego można oczekiwać od najnowszego systemu Google.

Android 11 – co nowego?

  • Specjalna sekcja z rozmowami w obszarze powiadomień, grupująca wiadomości z wszystkich aplikacji, gdzie można czatować. Nosi ona nazwę “Rozmowy” i będzie zawsze widoczna ponad notyfikacjami, tak aby nigdy nie przegapić żadnej wiadomości od bliskiej osoby.
  • Bąbelki – to coś znanego nam z Facebook Messengera. Teraz Android umożliwi zaimplementowanie bąbelkowych konwersacji do innych aplikacji, aby móc się między nimi łatwo przełączać.
Android 11 już dostępny na smartfony Google Pixel i nie tylko...
  • Wbudowane nagrywanie ekranu bez konieczności instalacji zewnętrznych aplikacji. Z dźwiękiem z mikrofonu, urządzenia lub obu.
  • Dostęp do wszystkich inteligentnych urządzeń w jednym miejscu, po długim naciśnięcie przycisku zasilania. Sterowanie urządzeniami takimi jak inteligenty zamek czy termostat bez otwierania aplikacji.
  • Przeprojektowanie sterowania multimediami – można teraz szybko przełączyć urządzenie, na którym odtwarzane są multimedia, np. ze słuchawek na głośnik Bluetooth.
  • Android Auto działa teraz bezprzewodowo ze wszystkimi telefonami z systemem Android 11, pod warunkiem posiadania kompatybilnego pojazdu.
  • Możliwość udzielania aplikacjom jednorazowych uprawnień na dostęp do lokalizacji, kamery i mikrofonu. Przydatne, kiedy z danej aplikacji nie korzystamy prawie w ogóle.
  • Automatyczne resetowanie przyznanych uprawnień, kiedy system wykryje, że z aplikacji nie korzystaliśmy od dłuższego czasu.
  • Dostarczanie poprawek bezpieczeństwa ze Sklepu Play zamiast oczekiwania na aktualizację systemu.

Kto może skorzystać z Androida 11?

Android 11 będzie dostępny dla wszystkich urządzeń Google Pixel poczynając od Pixela 2, ale wersje beta są teraz dostępne również dla wybranych smartfonów OnePlus, Xiaomi, OPPO i Realme. Nie ma podanej oficjalniej listy, ale po ogłoszeniach firm i zgłoszeniach użytkowników spodziewamy się, że są to OnePlus 8, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, OPPO Find X2, OPPO Find X2 Pro, OPPO Ace2, OPPO Reno3 4G, OPPO Reno3 Pro 4G i Realme X50 Pro i otrzymają one nowy system Android 11 już dzisiaj.

Jesteście w gronie szczęśliwych przyszłych lub aktualnych użytkowników Androida 11? Dajcie znać w komentarzach, która z nowości jest najciekawsza.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!