Google najpierw daje, a później zabiera. Android 12 nie pozwoli na ingerencję w wygląd

android apk

Już od dawna wiemy, że Android 12 ma wnieść ogromny powiew świeżości do designu systemu. Ten co prawda już teraz wygląda nowocześnie ale kojarzy się jeszcze z 2016 i Androidem Nougat. Jak się jednak okazuje, wraz z nowym wyglądem zawitają kolejne ograniczenia.

Serio Google? Android 12 nie pozwoli na zmianę czcionki oraz ikon

Czysta wersja Androida 11 (a możliwe, że nawet Androida 10) wniosła pewną nowość. Otóż użytkownik dostał możliwość lekkiej modyfikacji wyglądu. Nie było to jakoś dużo opcji, ale nadal coś. Co można zmienić? Użytkownik do wyboru dostawał kilka różnych czcionek, kształtów ikon oraz kilka próbek koloru dominującego. Jak się okazuje, Android 12 część tych rzeczy zabierze.

Najnowsze wersje Beta Androida 12 coraz bardziej pokazują nam, jak stabilne wydanie OS-a będzie wyglądało. Beta 3 wniosła nowe ustawienia dotyczące stylu i wyglądu. Jak się okazuje, Google postanowiło usunąć możliwość zmiany czcionki oraz ikon. Nadal jednak możliwym jest zmiana koloru dominującego. Trzeba jednak dodać, że Android 12 z designem Material You ma automatycznie generować wygląd na podstawie tapety.

Na początku myślano, że jest to błąd, jednak Google wydało oficjalne oświadczenie:

Niestandardowe funkcje stylu (czcionka, kształt ikony, pakiet ikon i kolor dominujący) w R zostaną zastąpione nową funkcją dynamicznego motywu, którą wprowadzamy w S. Uważamy, że nowa funkcja jest bardziej nowoczesna i inteligentna.

Android 12 miał być wydaniem, które nie będzie użytkownikom zabierać opcji personalizacji. A jednak Google możliwość zmiany czcionki i ikon usunął, co dla wielu może być nieprzyjemne – łatwo się do danego fontu przyzwyczaić.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!