Android 12 będzie bardziej przyjazny zewnętrznym sklepom z aplikacjami

android apk

Google zapowiedziało jeszcze w zeszłym roku, że planuje pójść na rękę deweloperom, którzy chcą dystrybuować swoje aplikacje w alternatywnych dla Sklepu Play bazach. Wygląda na to, że w Android 12 zobaczymy pokłosie tej zapowiedzi!

Android 12 nie tylko dla Sklepu Play

We wrześniu 2020 roku Google zapowiadało, że Android 12 pozwoli użytkownikom na wygodniejsze korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami. Gigant nie sprecyzował jednak na czym zmiany w systemie będą polegały, ani nie pokazał żadnych elementów z tym związanych podczas oficjalnej premiery nowego Androida na Google I/O 2021. Jedynie w oficjalnym poście na blogu producent odniósł się do tej kwestii, informując o tym, że przygotowuje rozwiązania mające ułatwić korzystanie z aplikacji zewnętrznych na smartfonach z Androidem 12 na pokładzie.

android 12

Nie umknęło to ekipie z xda, którzy sprawdzili, co może kryć się za tymi słowami i okazało się, że Google zaktualizowało klasę PackageInstaller.SessionParams w Androidzie, dodając do niej nową metodę o nazwie setRequireUserAction. Ma ona określać, czy użytkownik powinien wykonać jakieś działanie przed instalacją aplikacji. Domyślnie jej wartość określona jako true dla każdej aplikacji z uprawnieniami REQUEST_INSTALL_PACKAGES (co jest obecnie wymagane przed instalacją oprogramowania spoza Sklepu Play).

Okazuje się jednak, że Android 12 nie będzie wymagał od użytkownika żadnych działań przy instalacji/aktualizacji aplikacji, jeśli spełnione zostaną pewne warunki:

  • Instalator decyduje się na nowe zachowanie,
  • Instalowana aplikacja została stworzona dla API level 29 (Android 10) lub wyższego – Google jednocześnie zaznacza, że wersja będzie się zwiększała z czasem,
  • Instalator aktualizuje siebie lub wcześniej zainstalowaną aplikację,
  • Instalator ma uprawnienia UPDATE_PACKAGES_WITHOUT_USER_ACTION.

Oznacza to, że gdy jakiś sklep z aplikacjami inicjuje instalację wykorzystując nowe API, całe działanie nie powinno wymagać od użytkownika dodatkowej akceptacji instalacji. Pozwoli to na wygodniejsze aktualizowanie wielu aplikacji jednocześnie i znacznie poprawi wrażenia z użytkowania oprogramowania dla osób, które korzystają także z alternatywnych dla Google Play Store źródeł aplikacji (APKPure, APKMirror).

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!