Android 14 ma zabezpieczać przed utratą dostępu do internetu nawet starsze telefony

android
(fot gawkerassets.com, gizmodo)

Kolejna wersja systemu Android może w końcu zakończyć problem z certyfikatami bezpieczeństwa, które uniemożliwiają starszym telefonom na korzystanie z internetu.

Problem z certyfikatem

Szybko postępujące zmiany w systemach operacyjnych telefonów i ogólnie wszystkich urządzeń sprawia, że coraz częściej napotykamy na barierę nie do pokonania. Jest ona spowodowana przez tempo wprowadzanych zmian, co w tym samym czasie powoduje, że wielu producentów szuka prostej drogi do poradzenia sobie z tym problemem. W przypadku smartfonów działających na systemie Android poradzono sobie z tym kłopotem w dosyć specyficzny sposób, który może budzić kontrowersje. Starsze telefony działające na równie leciwych wersjach Androida, po prostu zostają odcięte od możliwości korzystania, a w zasadzie nawet wczytania stron internetowych. Wynika to w dużej mierze samego oprogramowania, którym jest Android, a który po pewnym czasie traci ważność swoich certyfikatów bezpieczeństwa. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu w postaci Androida 14, który miałby problem ten rozwiązać raz na zawsze.

Osobne aktualizacje

Google pracuje nad zastosowaniem zupełnie nowego sposobu obsługi certyfikatów bezpieczeństwa Androida. Według informacji ma on w pełni opierać się na prostej aktualizacji, która przypominałaby każdą inna operacje tego typu. Dlaczego zatem dopiero teraz Google zdecydowało się na taki krok? W przeszłości certyfikaty były aktualizowane tylko i wyłącznie wraz z aktualizacją całego systemu, dlatego oszczędzało to dużo pracy. W przyszłości obie aktualizację będą działały odrębnie, co pozwoli na automatyczną lub manualną aktualizację. Zapewni to dłuższą żywotność wszystkim smartfonom korzystającym z Androida.

Źródło: androidpolice.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!