Android jest już przygotowany na elastyczne smartfony. Czas na producentów!

google składane smartfony android (1)

Składane smartfony stają się powoli rzeczywistością. Pierwszym z nich był Royole FlexPai, ale nad swoimi rozwiązaniami pracuje już także Samsung oraz LG. Teraz Google chwali się tym, że jest gotowe na elastyczne ekrany urządzeń przyszłości!

Android gotowy!

Podczas Android Developer Summit, wicedyrektor działu inżynierów Dave Burke, poinformował świat, że system Android jest gotowy na rewolucję jaką mają przynieść składane urządzenia mobilne. Wszystko ma obierać się o dostępne już w systemie z zielonym robocikiem API o nazwie screen continuity. To właśnie ono wykrywa na przykład obrót naszego smartfonu i dostosowuje sposób i wielkość wyświetlanej treści do danej pozycji.

skladany telefon android

Pomysł Google jest genialny w swojej prostocie. Dzięki temu, że większości aplikacji dostępnych w Sklepie Play ma zaimplementowane to API, a co za tym idzie nawet jeśli elastyczne czy składane smartfony trafiłyby do sprzedaży w bliższej przyszłości to, przynajmniej w teorii, większość aplikacji nie powinna mieć problemu z działaniem na tych urządzeniach. Amerykański gigant zamierza dodatkowo nawiązać bezpośrednią współpracę z wszystkimi producentami, którzy będą chcieli dołączyć do nadchodzącego trendu w celu jeszcze lepszej optymalizacji Androida.

Kiedy składane smartfony trafią do mas?

Niestety, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście większość producentów, nawet jak się tym nie chwali, najprawdopodobniej pracuje nad tego typu rozwiązaniem, ponieważ nikt nie chce pozostać w tyle za konkurencją. Składane czy elastyczne smartfony mogą przypaść wielu osobom do gustu. Tablet, który w ciągu chwili może stać się czymś wielkości standardowego telefonu? Brzmi świetnie. Oczywiście pierwsze tego typu urządzenia mogą cierpieć na wiele problemów wieku dziecięcego i nie być w pełni dopracowane.

google składane smartfony android (2)
Royole FlexPai

Głównym producentem elastycznych czy składanych ekranów będzie Samsung. To od koreańskiego giganta będzie tak naprawdę zależeć jak technologia ta się rozwinie i jak będzie wyglądać w rzeczywistości. I tutaj pojawia się pytanie co zrobi Apple. Producent z Cupertino na dobre uniezależnił się od wyświetlaczy Samsunga i zapowiedział, że wszystkie nowe urządzenia będą korzystać z autorskich rozwiązań. Czy to oznacza, że Apple nie dołączy do wyścigu składanych smartfonów? A może posiada jakiegoś asa w rękawie, którym zaskoczy cały rynek mobilny? Czas pokaże!

Co myślicie o składanych smartfonach? Chcielibyście by urządzenia tego typu zadebiutowały już na rynku? Czekamy na komentarze!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!