Strona główna Aktualności Android Q w wersji beta pojawi się na większej liczbie urządzeń, aniżeli...

Android Q w wersji beta pojawi się na większej liczbie urządzeń, aniżeli w przypadku Androida P!

-

Android Pie nie zdążył jeszcze zagościć na wszystkich smartfonach (oczywiście na tych, na które została zapowiedziana aktualizacja), a już pojawiają się pierwsze słuchy o nowej wersji. System z logiem zielonego robocika, oznaczony literą Q, w wersji testowej pojawi się na większej liczbie smartfonów, niż miało to miejsce w poprzedniej wersji!

Może dzięki temu lepiej zostaną wychwycone różne błędy?

Skąd to w ogóle wiadomo? Jeden z programistów Google, Illiyan Malchev, wypowiedział się właśnie na ten temat. Powiedział, że gigant z Mountain View jest bardzo zadowolony z wyników ostatniej wersji beta Androida. Właśnie dlatego chcą w tym roku dać możliwość testowania jej szerszemu gronu osób.

google i/o

To dobre posunięcie ze strony Google, bo ostatnia lista urządzeń była naprawdę dość skromna. W końcu, to było tylko 7 modeli, a dokładniej Essential PH-1, Nokia 7 Plus, OnePlus 6, Oppo R15 Pro, Sony Xperia XZ2, Vivo X21 oraz Xiaomi Mi MIX 2S. Dzięki poszerzeniu tej listy, być może programiści szybciej i lepiej będą w stanie naprawić różne niedociągnięcia. Dobrze byłoby, gdyby Google postanowiło wypuścić wersję testową nowego Androida również na budżetowe urządzenia oraz na większą liczbę urządzeń średniopółkowych. Tym samym, jeszcze większa część społeczeństwa otrzyma do niej dostęp i jeszcze lepiej wyłapią różne błędy.

Zobacz też: Wczesna wersja Androida Q wyciekła do sieci zdradzając kilka nadchodzących nowości

Co wprowadzi Android Q?

Krótko mówiąc, w tej wersji deweloperzy postawili na bezpieczeństwo. Będziemy mieli lepszą kontrolę nad tym, do czego dane aplikacje mają dostęp. Użytkownik będzie mógł zdecydować o praktycznie każdym uprawnieniu, a nawet będzie mógł odmówić dostępu do czegoś, gdy dana aplikacja działa w tle. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie Mariusza, o, tutaj.

Kiedy możemy się spodziewać tego?

Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu Google wypuści wczesną wersję alpha Anrdoida Q dla posiadaczy urządzeń z serii Pixel. Jeśli zaś chodzi o wersję beta, o której dziś mowa, to raczej będzie miało to miejsce w maju, po konferencji Google I/O 2019. W tamtym roku było tak samo, że to po tym wydarzeniu światło dzienne ujrzała testowa wersja Androida Pie.

Jak myślicie, czy wasze urządzenia załapią się na dostęp do bety Androida Q? Ja sam po cichu liczę na to, że i w tym roku będzie to możliwe na moim Xiaomi Mi MIX 2S.

Źródłophandroid
Marcin Kowalski
Mieszkam w Lublinie i jestem uczniem 4 klasy technikum na profilu technik informatyk. Swoją przygodę ze smartfonami zacząłem już w 2012 roku i do dzisiaj rozwijam swoją pasję związaną z nimi. Ze słuchawkami nie rozstaję się nawet na krok

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej