AnTuTu sprawdzi inteligencję sztucznej inteligencji w smartfonach

antutu ai

Chyba wszyscy znają AnTuTu – jest to popularny benchmark sprawdzający wydajność telefonów, głownie zastosowanych w nich komponentów. Powstają nawet comiesięczne listy najmocniejszych urządzeń. Co prawda wyniki uzyskiwane przez różne smartfony nie zawsze wiernie przedstawiają komfort ich użytkowania. Aby jeszcze skuteczniej klasyfikować smartfony, AnTuTu postanowiło wprowadzić także test sztucznej inteligencji.

AnTuTu opracowało test AI dla telefonów

Obecnie sztuczna inteligencja stała się hasłem reklamowym wielu producentów smartfonów. Pierwszy model, który przychodzi mi namyśl jako promowany mianem “inteligentna maszyna”, to Huawei Mate 10 Pro. Teraz nawet tańsze modele posiadają choćby aparaty wspierane przez AI. Niestety nie wiadomo ile w tym prawdy – w tym celu powstanie omawiany benchmark.

Okazało się, że porównanie “mocy” AI różnych telefonów nie jest taką prostą sprawą, ponieważ nie ma ujednoliconego standardu: każdy z producentów stosuje opracowany przez siebie chip AI oraz własne oprogramowanie do jego obsługi. AnTuTu postarało się rozwiązać ten problem, między innymi współpracując z producentami. Został opracowany uniwersalny test, który jest podzielony na dwie części: klasyfikację obrazu i rozpoznawanie obiektów. Wciąż jest to wersja beta. Klasyfikacja obrazów opiera się na sieci neuronowej Inception v3, dane testowe to 200 zdjęć, natomiast rozpoznawanie obiektów opiera się na sieci neuronowej MobileNet SSD, gdzie dane testowe to 600-klatkowe wideo.

test AI Antutu
Ciekawi Was co będzie wzięte po uwagę przy ocenie telefonów? AnTuTu postanowił oceniać szybkość i dokładność sztucznej inteligencji, ale to drugie kryterium będzie tym decydującym. Chodzi o to, żeby producenci nie oszukiwali tworząc szybkie AI, które bardzo często się myli.

Zobacz też: Najwyższy wynik w AnTuTu dla Lenovo Z5 Pro GT

Jestem ciekaw, jak poradzą sobie telefony poszczególnych producentów w benchmarku AI od AnTuTu, kiedy ten będzie już gotowy. Szczególnie czekam na test urządzeń wyposażonych w nowe Mediateki z systemem NeuroPilot, które już wcześniej były chwalone za wydajność AI.AiTuTu Mi Mix 2s

Nowy benchmark będzie nosił najprawdopodobniej nazwę AiTuTu. Dostępna jest już wersja beta w postaci pliku APK, którą zainstalujecie na telefonach z Androidem. W redakcji przetestowaliśmy w nim Mi Mixa 2s.

Co sądzicie o pomyśle AnTuTu? Jeśli przetestujecie swoje telefony, koniecznie podzielcie się wynikami w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!