Piekło zamarzło! Apple pracuje nad obsługą alternatywnych sklepów z aplikacjami na iOS

iphone apple
iPhone 12 Pro

Jak się okazuje, Apple już pracuje nad wdrożeniem opcji instalacji aplikacji z alternatywnych źródeł w systemach iOS oraz iPadOS. Tym samym firma wyprzedzi europejskie przepisy.

iOS z obsługą alternatywnych sklepów z aplikacjami

Jedną z największych zalet Androida jest otwartość i opcja instalacji aplikacji z różnych źródeł. Użytkownicy oraz twórcy nie są skazani na Sklep Google Play i technicznie możemy korzystać z systemu, który nie ma w sobie śladów Google’a. Jednakże przez te lata gigant tak mocno uzależnił twórców i użytkowników od siebie, że czysty Android często nie oferuje wielu funkcji czy dostępu do aplikacji. W dramatyczny sposób przekonał się o tym Huawei.

Przepisy europejskie mają wymusić na producentach opcję instalacji aplikacji poprzez alternatywne źródła. Apple twierdzi, że sideloading “podważy ochronę prywatności i bezpieczeństwa” jednakże i tak gigant pracuje nad taką funkcją. Podobno firma poświęca spore zasoby właśnie na otwarcie tego elementu systemu. I jak mówią plotki, funkcja zadebiutuje w iOS 17 w 2023 roku, a więc na rok przed wejściem unijnych przepisów w życie. Początkowo opcja ma być dostępna tylko w Europie. Co ciekawe, podobne przepisy rozważają również USA.

iphone
iPhone 12 Pro

Technicznie alternatywne źródła oprogramowania mogą sprawić, że twórcy nie będą musieli płacić prowizji Apple’owi od sprzedaży swoich aplikacji. Jednak istnieje opcja, że firma chce wdrożyć specjalną weryfikację wydawców, za którą może żądać opłaty. Warto dodać, że Apple już udostępnia instalację oprogramowania z alternatywnych źródeł, ale na macOS.

Podobno Apple otwarcie systemu ma rozszerzyć o kolejne elementy. Mowa tu o technologii aparatu oraz o NFC, co miałoby zezwolić na alternatywne metody płatności obok Apple Pay (na przykład BLIK C). Też rozszerzeniem objęte mogą być urządzenia Find My. Już teraz inni producenci są w stanie produkować urządzenia zgodne z tym standardem, ale wtedy nie mogą one współpracować z innymi aplikacjami niż właśnie Find My.

Źródło: Bloomberg przez Apple World

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!