niedziela, Wrzesień 15, 2019
Strona główna Aktualności Apple chciało otrzymać od Qualcomma motywacyjny miliard dolarów za to, że będą...

Apple chciało otrzymać od Qualcomma motywacyjny miliard dolarów za to, że będą korzystać z ich układów

-

Ostanie tygodnie przyniosły nam informacje o kolejnej wojnie patentowanej pomiędzy Apple i Qualcommem. Gigant z Cupertino chciał jednak dojść do porozumienia. Podjąć tę decyzję miał pomóc miliard dolarów opłaty motywacyjnej!

Apple chciało korzystać z rozwiązań Qualcomma

Qualcomm coraz śmielej składa kolejne wnioski do sądów różnych krajów o naruszenie patentów przez Apple. Wobec Qualcomma także toczy się proces. Federalna Komisja Handlu wniosła przeciwko jego firmie oskarżenie o działaniach monopolowych. Podczas przesłuchania CEO amerykańskiego producenta procesorów mobilnych stwierdził on, że Apple zażądało miliarda dolarów opłaty motywacyjnej za korzystanie i ich rozwiązań, jednostek i modemów. Gigant z Cupertino nie dał jednak żadnej gwarancji ile procesorów zamierza kupić.

apple logo

Co ciekawe usłyszeliśmy z ust San Jose także bardzo ciekawą informacje o współpracy pomiędzy Qualcommem i Apple. Okazuje się, że producent iPhonów od 2011 roku korzysta tylko i wyłącznie z modemów Qualcomma. Oczywiście obie firmy mogłyby zerwać umowę, ale Apple zamawia takie ilości modemów, że gdyby gigant z Cupertino zdecydował się na innego dostawcę to bardzo możliwe, że Qualcomm musiałby podnieść ceny dla innych firm. To bez wątpienia przełożyłoby się na wzrost cen końcowych smartfonów i odczulibyśmy to przede wszystkim my – użytkownicy.

qualcomm chip

Zobacz też: Chiny blokują sprzedaż smartfonów Apple. Powodem licencje

Informacje opublikowane przez Qualcomma mogą być ogromnym zaskoczeniem. Z jednej strony firmy walczą ze sobą w sądach i amerykański producent smartfonów robi wszystko aby zablokować sprzedaż iPhonów na rynkach różnych krajów. Z drugiej strony okazuje się, że Apple od 2011 roku nieustannie korzysta z modemów Qualcomma, a teraz jeszcze chciało otrzymać miliard dolarów opłaty za to, że może skorzysta z procesorów czy innych rozwiązań, ale nie jest w stanie zagwarantować w jakiej ilości i czy tak naprawdę w ogóle zdecyduje się na zakup. Jak rozwinie się spór pomiędzy Apple i Qualcommem? Czas pokaże!

Co myślicie o słowach CEO Qualcomma? Jak waszym zdaniem zakończy się ten spór? Zapraszamy do dyskusji!

 

ŹródłoReuters
Konrad Mihułka
W ROOTBLOG odpowiedzialny za część wideo. Testuje bez przerwy smartfony, okazyjnie także inne urządzenia oraz samochody. Fan IoT, uwielbia automatyzację. Po godzinach poluje na tanie loty.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej