Strona główna Aktualności Apple chciało otrzymać od Qualcomma motywacyjny miliard dolarów za to, że będą...

Apple chciało otrzymać od Qualcomma motywacyjny miliard dolarów za to, że będą korzystać z ich układów

-

Ostanie tygodnie przyniosły nam informacje o kolejnej wojnie patentowanej pomiędzy Apple i Qualcommem. Gigant z Cupertino chciał jednak dojść do porozumienia. Podjąć tę decyzję miał pomóc miliard dolarów opłaty motywacyjnej!

Apple chciało korzystać z rozwiązań Qualcomma

Qualcomm coraz śmielej składa kolejne wnioski do sądów różnych krajów o naruszenie patentów przez Apple. Wobec Qualcomma także toczy się proces. Federalna Komisja Handlu wniosła przeciwko jego firmie oskarżenie o działaniach monopolowych. Podczas przesłuchania CEO amerykańskiego producenta procesorów mobilnych stwierdził on, że Apple zażądało miliarda dolarów opłaty motywacyjnej za korzystanie i ich rozwiązań, jednostek i modemów. Gigant z Cupertino nie dał jednak żadnej gwarancji ile procesorów zamierza kupić.

apple logo

Co ciekawe usłyszeliśmy z ust San Jose także bardzo ciekawą informacje o współpracy pomiędzy Qualcommem i Apple. Okazuje się, że producent iPhonów od 2011 roku korzysta tylko i wyłącznie z modemów Qualcomma. Oczywiście obie firmy mogłyby zerwać umowę, ale Apple zamawia takie ilości modemów, że gdyby gigant z Cupertino zdecydował się na innego dostawcę to bardzo możliwe, że Qualcomm musiałby podnieść ceny dla innych firm. To bez wątpienia przełożyłoby się na wzrost cen końcowych smartfonów i odczulibyśmy to przede wszystkim my – użytkownicy.

qualcomm chip

Zobacz też: Chiny blokują sprzedaż smartfonów Apple. Powodem licencje

Informacje opublikowane przez Qualcomma mogą być ogromnym zaskoczeniem. Z jednej strony firmy walczą ze sobą w sądach i amerykański producent smartfonów robi wszystko aby zablokować sprzedaż iPhonów na rynkach różnych krajów. Z drugiej strony okazuje się, że Apple od 2011 roku nieustannie korzysta z modemów Qualcomma, a teraz jeszcze chciało otrzymać miliard dolarów opłaty za to, że może skorzysta z procesorów czy innych rozwiązań, ale nie jest w stanie zagwarantować w jakiej ilości i czy tak naprawdę w ogóle zdecyduje się na zakup. Jak rozwinie się spór pomiędzy Apple i Qualcommem? Czas pokaże!

Co myślicie o słowach CEO Qualcomma? Jak waszym zdaniem zakończy się ten spór? Zapraszamy do dyskusji!

 
ŹródłoReuters

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej