Chiny blokują sprzedaż smartfonów Apple. Powodem licencje

apple qualcomm

Spór pomiędzy Apple i Qualcommem trwa nieprzerwanie od dwóch lat. Teraz gigant z Cupertino otrzymał zakaz importu i sprzedaży większości swoich telefonów na terenie Państwa Środka. Jaki jest powód tej decyzji?

Naruszone patenty Qualcomma

Zakaz sprzedaży dotyczy następujących modeli Apple: iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X. Co ciekawe sąd nie zakazał sprzedaży najnowszych smartfonów w portfolio amerykańskiego giganta czyli iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR. Sankcje przełożyły się bezpośrednio na wartość akcji Apple. Od kilku tygodni firma ta zalicza prawie nieustanne spadki i aktualnie jest wyceniana na 785 miliarda dolarów. Wynik ten robi wrażenie, ale pamiętajmy o tym, że kilka miesięcy temu wartość giganta z Cupertino przekroczyła biliard dolarów.

apple qualcomm 2

O jakie dokładnie patenty chodzi? Według CNBC dotyczą one zmian rozmiaru zdjęć i nawigowania po aplikacjach z użyciem ekranu dotykowego. Brzmi abstrakcyjnie, ale wojny patentowe pomiędzy Apple i Qualcommem już niejednokrotnie zbliżały się do granicy absurdu. Chodzi oczywiście o pieniądze, a zakaz sprzedaży sporej liczby urządzeń w portfolio danego producenta sprawia, że ten musi liczyć się z ogromnymi stratami finansowymi.

apple iphone 8 8 plus

Firma z logo z nadgryzionym jabłkiem odniosła się już do wyroku chińskiego sądu. Apple w swoim oświadczeniu zaznacza, że Qualcomm na na celu jedynie zakazania sprzedaży iPhonów. To desperackie posunięcie ma nie mieć zbyt wiele wspólnego z patentami, a jedynie z tym, że to Qualcomm chce zarobić jeszcze więcej. Co więcej Apple poinformowało świat, że wraz z aktualizacją do iOS 12 całkowicie odcięła się od patentów amerykańskiego producenta procesorów, a co za tym idzie nie zamierza wycofać swoich starszych modeli z chińskiego rynku. Tym samym gigant z Cupertino nie wykonałby polecenia sądu. To może oznaczać kolejne problemy w momencie gdy okaże się, że w iOS 12 wykorzystano jednak patenty Qualcomma.

Co myślicie o decyzji chińskiego sądu? Czy wojna patentowa pomiędzy Qualcommem i Apple w dzisiejszych czasach nadal ma sens? Czekamy na komentarze!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!