Apple z ważną aktualizacją iOS, iPadOS oraz MacOS. Poważna luka została załatana

ipad iphone macos ipados ios

Jeśli masz iPhone’a, iPada, Apple Watcha lub komputer Mac, to mam dla Ciebie ważną wiadomość. Otóż czeka na Ciebie aktualizacja systemowa łatająca poważny problem.

Sprzęt Apple z aktualizacją łatającą Safari

Apple wydało bardzo ważne aktualizacje dla swoich urządzeń. Otóż iPady oraz iPhone’y otrzymały iOS i iPadOS w wersji 15.3. W przypadku komputerów Apple jest to macOS 12.2. Jeśli natomiast mówimy o zegarku, to jest to watchOS 8.4. Sam właśnie stosowny update dostałem na iPada Air 2020.

Ale o co chodzi? Nowa aktualizacja wprowadza kilka zmian, w zależności od sprzętu, jednak łączy ich ta jedna sprawa. Mowa tu o sławnej luce w przeglądarce Safari. Otóż błąd w zabezpieczeniach sprawiał, że można było uzyskać nieautoryzowany dostęp do historii przeglądania użytkownika. W przypadku iOS i iPadOS było to o tyle niedobre, że nawet instalując inne przeglądarki internetowe byliśmy narażeni. Dlaczego?

apple aktualizacja

Otóż w przypadku iOS oraz iPadOS w rzeczywistości każda przeglądarka jest niemalże tym samym, tylko po prostu ma nieco inny wygląd oraz funkcje. Dzieje się tak, bowiem Apple nie dopuszcza korzystania z alternatywnych silników przeglądarek niż WebKit. Dlatego też możemy zapomnieć o Gecko (czyli o silniku z Firefoxa) czy Blink (silnik z Chromium).

W przypadku mojego iPada aktualizacja ważyła 740,9 MB. Natomiast właściciele iPhone’a 13 Pro muszą pobrać aż 1,06 GB danych. To naprawdę sporo. Zalecamy wykonanie aktualizacji.

Źródło: własne, Apple

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!