Firefox nareszcie z akceleracją AV1 VA-API na Linuxie

Firefox 96

Jak się okazuje, Firefox właśnie otrzymał odpowiednie przyspieszenie sprzętowe na Linuxie. Chodzi o wsparcie dla AV1 VA-API.

AV1 VA-API w Firefoxie na Linuxie. Trochę musieliśmy czekać

Jak poinformował Martin Stránský, Firefox na Linuxa właśnie zyskał wsparcie dla AV1 VA-API. Jest to bardzo ważne usprawnienie, które pozytywnie odbije się na możliwościach przeglądarki internetowej, zwłaszcza w kontekście odtwarzania multimediów. Firefox powinien wykazywać się mniejszym zużyciem procesora.

Chodzi tutaj o wsparcie dla przyspieszenia sprzętowego w dekodowaniu AV1. Jest to otwarty kodek multimediów wykorzystywany w transmisji wideo przez internet. Jest on szeroko wykorzystywany w wielu czynnościach w tym w przypadku kodeku Matroshka czy w technologii WebRTC. W skrócie: jeśli coś oglądacie strumieniowo przez internet, to są szanse, że możecie wykorzystywać akurat AV1. Wsparcie dla AV1 sprawia, że w dekodowaniu udział bierze lepiej do tego przystosowany układ graficzny. To powinno przełożyć się na mniejsze zużycie CPU, a co za tym idzie – generowanie mniej ciepła oraz mniejsze zużycie energii.

Firefox

Firefox do wykorzystywania AV1 VA-API potrzebuje najnowszych sterowników Mesa używanych zarówno przy układach Intel, jak i AMD. Dokładnie chodzi tu o wersję Mesa 21.3 lub nowszą. Jak sprawdzić którą ma się wersję? Wystarczy wpisać poniższą komendę do terminala.

glxinfo | grep "OpenGL version"

AV1 VA-API jest dostępne na tylko najnowszych układach Intel oraz AMD z serii Radeon RX 6000. Właściciele układów NVIDIA muszą na razie obejść się ze smakiem. Warto jednak dodać, że trwają pracę wsparciem również i kart GeForce.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!