Apple M1 z lepszym sterownikiem GPU na Linuksie!

MacBook Pro 13
MacBook Pro 13

Rozwój Linuksa na komputerach z układami Apple M jest coraz potężniejszy. Tym razem dostaliśmy nowy sterownik GPU!

Linux na Apple M1 jeszcze lepszy

Jak pojawiły się nowe MacBooki, to wiele osób zszokowało się. MacBook Air z Apple M1 to komputer, który oferuje świetną kulturę pracy, wydajność, długi czas pracy na baterii, a do tego jest chłodzony pasywnie. Niestety, nie każdy chce korzystać z MacOS. Dlatego już od jakiegoś czasu trwają pracę nad uruchomieniem Linuksa na nowych MacBookach. Ten już działa od dawna i zyskuje coraz lepsze wsparcie w ramach projektu Asahi.

Jak wynika z nowych informacji, deweloperzy przygotowali nowy sterownik OpenGL ES 3.1 dla komputerów Mac z Apple Silicon. Nowe sterowniki mają spełniać standardy branżowe i zostały przetestowane pod kątem obsługi szerokiej gamy aplikacji i gier. Khronos, organizacja nadzorująca standardy OpenGL, certyfikowała ten sterownik.

macos
MacBook Pro

Nowy sterownik ma być dużą wygraną społeczności Open Source i entuzjastów Linuksa na komputerach z Apple M1. Co ważne, GPU w Apple normalnie nie są zgodne z żadnym API graficznym opartym na standardach, w tym OpenGL ES, co czyni osiągnięcie projektu Asahi jeszcze bardziej niezwykłym.

Jak komentują testerzy, nowy sterownik mocno wpłynął na działanie Linuksa na MacBookach z Apple M. Użytkownicy mogą spodziewać się ogólnej poprawy wydajności podczas korzystania z aplikacji bazujących na GPU i podczas grania w gry.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!