Fedora Asahi Remix to flagowy system dla macOS z Apple M1!

MacBook Pro 13
Macbook Pro 13

Asahi Linux to projekt Linuksa, który to ma działać na komputerach Mac z chipami Apple M. Projekt zaskakiwał przede wszystkim dynamicznym rozwojem, a teraz okazuje się, że ma działać w oparciu o Fedorę.

Fedora Asahi Remix

Asahi Linux ma za zadanie przenieść Linuksa na nowe komputery Apple z chipami Apple M1 i M2. Projekt zaskakuje dynamicznym rozwojem, ponieważ bardzo szybko udaje się deweloperom wspierać coraz to kolejne komponenty i to wykorzystując technikę odwrotnej inżynierii. Jak wynika z najnowszych informacji, jeszcze w tym miesiącu (a w zasadzie pod jego koniec) ma zostać wydana nowa dystrybucja, która ma zaoferować bardzo stabilne i dopracowane działanie.

Mowa tu o Fedora Asahi Remix, czyli o systemie bazującym na Fedorze, który wykorzysta moduły Asahi odpowiedzialne za kompatybilność z chipami Apple M.

Fedora Asahi ma za zadanie pokazać jak faktycznie może wyglądać dopracowana i stabilna dystrybucja Linuksa dla komputerów Apple z chipami ARM. Jest to swego rodzaju prototyp, który ma pozwolić nam uwierzyć w projekt Asahi. Będzie to również flagowa dystrybucja, która będzie w 100% zgodna z wizją twórców, coś jak Linux Mint z Cinnamon czy Elementary OS z Pantheon.

MacBook Pro 13
MacBook Pro 13

Ważnym jest fakt, że celem twórców jest to, aby wszystkie dystrybucje zaimplementowały moduły odpowiedzialne za wsparcie komputerów Apple z ARM, oczywiście wtedy, kiedy będą one gotowe.

Fedora również rozpoczęła współpracę z deweloperami Asahi, co mogło pomóc twórcom właśnie w wyborze tej dystrybucji. Fedora aktualnie jest też uważana za flagową dystrybucję desktopowego Linuksa, tak po prostu ogólnie i sam z niej korzystam od paru lat.

Źródło: Asahi, OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!