Apple M1 zyskał łatwiejszą wirtualizację dzięki… twórcom Ubuntu

macbook mac mini m1
Komputery z Apple Silicon M1

Komputery Apple z układami M1 to świetne maszyny do pracy, a wysoka wydajność może być wykorzystana w różny sposób. Jak się okazuje, nadal brakuje dobrego narzędzia do wirtualizacji. Dlatego też firma Canonical zaktualizowała oprogramowanie Multipass do wersji 1.8.

Multipass 1.8 jako rozwiązanie problemu wirtualizacji na Apple M1

Wirtualizacja na Apple M1 nie jest taka prosta. Głównie przez to, że popularne rozwiązania takie jak VMWare czy VirtualBox albo jeszcze nie mają wsparcia dla nowego chipsetu Apple, albo jest ono we wczesnym stadium rozwoju. I tutaj przychodzą twórcy systemu Ubuntu z gotowym rozwiązaniem.

Canonical wydało program Multipass w wersji 1.8, które uruchomi maszynę wirtualną z Ubuntu w zaledwie 20 sekund. Pozwala to twórcom na swobodny dostęp do Linuxa oraz tworzenie na niego aplikacji. Multipass jednocześnie ma być najszybszą opcją uruchomienia maszyny z Linuxem na Apple M1.

Aktualizacja wprowadza także pewne aliasy do konsoli, co pozwala na szybsze wykorzystywanie poleceń na maszynie wirtualnej z poziomu gospodarza. Ponadto dodano wsparcie dla Terminala Xfce, a także dla środowiska graficznego MATE. Od teraz też system LXD jest wykorzystywany domyślnie.

Multipass 1.8 już został wydany i każdy może z niego korzystać dowolnie i to na każdej popularnej platformie. Kod źródłowy znajdziecie w repozytorium.

Źródło: 9To5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!