Możesz uruchomić Ubuntu 21.10 w przeglądarce internetowej… tak jakby

Ubuntu Online
Aplikacja przypominająca Ubuntu

Ktoś (ponownie) wykorzystał system Ubuntu jako bazę do stworzenia ciekawej aplikacji przeglądarkowej. W skrócie: Ubuntu Online 21.10 pozwoli Ci – tak jakby – przetestować Ubuntu 21.10.

Ubuntu Online 21.10 – “Ubuntu” w przeglądarce internetowej

Jakiś czas temu pisaliśmy o pewnym deweloperze, który system Ubuntu przerobił w aplikację internetową, którą uruchamia się w przeglądarce. W zasadzie program miał być portfolio autora i pokazem umiejętności. Oczywiście nie był to żaden system operacyjny, a aplikacja, pozwalająca porobić kilka rzeczy – w tym przeglądanie internetu czy uruchomienie kodu źródłowego w Visual Studio Code.

Ubuntu
Aplikacja przypominająca Ubuntu

Ubuntu Online 21.10 jest dosyć podobnym konceptem. Ponownie mamy tutaj aplikację imitującą Ubuntu, ale w wersji 21.10. Program oferuje znacznie mniej funkcji, jednak – moim zdaniem – został lepiej dopracowany pod względem graficznym (chociażby ładnie wygląda pasek tytułowy). Ponadto oferuje widok Aktywności typowy dla środowiska GNOME.

Ubuntu
Aplikacja przypominająca Ubuntu

W aplikacji możemy zapoznać się z niektórymi funkcjami – w tym wyświetlimy menedżer plików czy uruchomimy edytor tekstu przedstawiający się jako LibreOffice Writer. Podobnie jak w przypadku wyżej przypomnianej aplikacji, możemy też uruchomić przeglądarkę, która przypomina GNOME Web. Jest nawet opcja uruchomienia prawdziwego Painta znanego z Windowsa XP!

Ubuntu
Aplikacja przypominająca Ubuntu

Ubuntu Online 21.10 uruchomicie wchodząc na >>tę stronę<<. Muszę dodać, że nie jest to prawdziwy system operacyjny Ubuntu, a jedynie aplikacja przeglądarkowa imitująca wygląd tego OS-a.

Źródło: własne, 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!