Apple Music będzie grało tak, że nawet audiofilom popłyną łzy

apple music hifi

Apple zapowiedziało nadchodzący start nowej usługi, którą można nazwać Apple Music HiFi. Tym, co w ogłoszeniu robi największe wrażenie to fakt, że bezstratna jakość muzyki będzie dostępna dla każdego, bez dodatkowych opłat.

Apple Music z bezstratnym audio

Gigant z Cupertino nie jest pierwszą firmą, która w swojej usłudze streamingu muzyki zaoferuje bezstratną jakość audio. Od kilku lat Tidal ma w ofercie plan HiFi, a od pewnego czasu słyszy się o tym, że Spotify ma w planach podobny ruch. Apple Music jednak będzie miało nad konkurentami przewagę.

Zgodnie z opublikowaną dzisiaj informacją, amerykański gigant nie zamierza wprowadzać nowego planu do obecnych subskrypcji. Dostęp do wyższej jakości odtwarzania muzyki otrzymają wszyscy obecni użytkownicy usługi, a ceny poszczególnych planów nie ulegną zmianie, niezależnie od tego, czy ktoś subskrybuje usługę w ramach Apple One, czy też jako niezależną usługę:

  • Studencki — 9,99 zł za miesiąc;
  • Indywidualny — 19,99 zł za miesiąc;
  • Rodzinny — 29,99 zł za miesiąc.

Wyższa jakość audio w Apple Music ma pojawić się już w czerwcu 2021 roku. Amerykanie zamierzają zaktualizować 75 mln piosenek, które obecnie mają w swojej bazie. Gigant wykorzysta kodek ALAC (Apple Losseless Audio Codec), a wyższa jakość dźwięku będzie możliwa do uruchomienia w ustawieniach aplikacji (niezależnie dla streamingu WiFi, danych mobilnych oraz pobierania).

Apple zapowiedziało, że bezstratna jakość audio w usłudze Apple Music będzie dostępna w kilku wariantach. Pierwszy zaczyna od jakości odpowiadającej muzyce na płytach CD, czyli 16 bitach i 44,1 kHz, aż do 24 bitów i 48 kHz, które będą natywnie obsługiwane na urządzeniach Apple. Ponadto dla audiofili z prawdziwego zdarzenia w Apple Music będzie dostępne audio w 24 bitach i 192 kHz (jednak ta opcja wymagać będzie dodatkowego sprzętu).

Dźwięk przestrzenny w Apple Music z Dolby Atmos

Poza bezstratną jakością muzyki do usługi Apple Music trafi także obsługa dźwięku przestrzennego – Spatial Audio. Dzięki standardowi Dolby Atmos, podczas słuchania muzyki na słuchawkach można będzie mieć odczucia, jakby muzyka grała z różnych miejsc dookoła słuchającego. Rozwiązanie to będzie uruchamiane automatycznie na słuchawkach AirPods i Beats wyposażonych w chipy H1 oraz W1, a także na głośnikach wbudowanych w najnowsze urządzenia Apple (iPhone, iPad, Mac).

iphone 12
iPhone 12

W Apple Music mają się pojawić specjalnie przygotowane playlisty z utworami przygotowanymi do odtwarzania z dźwiękiem przestrzennym oraz oznaczy albumy, które wspierają tę funkcję. W momencie startu nowego rozwiązania dla użytkowników mają być dostępne “tysiące” utworów, które obsługują dźwięk przestrzenny, jednak Apple zapowiada poszerzanie bazy tychże. W tym celu Gigant z Cupertino i Dolby pracują nad tym, by muzycy, producenci i inżynierzy dźwięku mieli większe możliwości miksowania muzyki w Dolby Atmos.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!