Apple prezentuje nowe iPady Pro i iPady Air

Apple prezentuje nowe iPady Pro i iPady Air
Fot.Apple

Apple w końcu przedstawił światu swoje nowe zabawki. Na amerykańskim evencie poznaliśmy głównie iPady Pro, iPady Air oraz akcesoria. Producent co ciekawe przedstawił swoje urządzenia na konferencji, która na YouTube trwała prawie tyle, co lekcja w szkole. Czy pojawiło się zaskoczenie? Na pewno są nowości, na których warto się skupić.

iPady Pro, czyli nowe zabawki od Apple

Jest to pierwsze zaskoczenie ze strony amerykańskiego koncernu. W tabletach dla bardziej wymagających użytkowników znajdziemy niespodziankę. Producent pokusił się o zastosowanie ekranów OLED (określane jako Ultra Retina XDR). Zagłębiając się dalej w specyfikacje widzimy, że Apple zaskoczył podwójnie, ponieważ iPad Pro ma podwójny ekran (umieszczony jeden na drugim) określanym mianem Tandem OLED. Daje nam to różne wartości jasności, czyli od 1000 do 1600 (tryb HDR). Tak zaawansowane możliwości i rozwój z pewnością zapewnią świetny obraz. Tablety na pewno chętnie będą kupowane przez grafików z racji swojej wymagającej pracy. Apple ma cichą nadzieję, że nie tylko.

Apple prezentuje nowe iPady Pro i iPady Air
fot.Apple

Jedną z kolejnych zmian jest wydajność tabletów iPad Pro 2024. Tu zapowiada się ciekawie, ponieważ urządzenia otrzymały najnowsze układy Apple M4 stworzone z wykorzystaniem technologii 3-nanometrowej drugiej generacji. Warto zaznaczyć, że Apple przeskoczył z procesora M2 do M4. Nie jest to przypadkowe zagranie, ponieważ producent skupił się na CPU. I tak w przypadku iPada Pro 11 cali (256 i 515 GB/8 GB RAM) urządzenie posiada 9‑rdzeniowe CPU z 3 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 6 rdzeniami energooszczędnymi oraz 10‑rdzeniowe GPU. Dla wersji 1 TB lub 2 TB/16 GB RAM) otrzymujemy 10‑rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 6 rdzeniami energooszczędnymi oraz 10‑rdzeniowe GPU. To wszystko ma posłużyć we wdrażaniu sztucznej inteligencji, o której z pewnością usłyszymy na w czerwcu. To właśnie na tej konferencji będziemy mogli poznać wszystkie zagadnienia ze sztuczną inteligencją oraz rozwój iOS w tym zakresie. Wykorzystując układy M4 będziemy mogli uzyskać większą moc obliczeniową dla AI. Całość będzie działać szybciej.  

iPad
fot.Apple

Całkiem fajnie zapowiada się również przedni aparat. Wynosi on 12 MP (f/2,4, TrueDepth) z możliwością nagrywania wideo HD 1080p z częstością 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s. Otrzymujemy również poklatkowe wideo ze stabilizacją obrazu dostępną w 1080p i 720p. W przypadku tylnego obiektywu pojawia się aparat szerokokątny 12 MP, przysłona ƒ/1,8 z maksymalnie 5x zoomem cyfrowym. Urządzenie iPad Pro będzie dostępne w dwóch kombinacjach wielkości 11 cali (pojemność 256 GB, 512 GB, 1TB i 2TB) oraz 13 cali (w takiej samej kombinacji pamięciowej). Kolory, jakie zaoferuje nam Apple to srebrny i gwiezdna czerń.

iPady Air, czyli coś ciekawego

Urządzenia nie są już takie wymagające jak wersje Pro. Na pokładzie tych modeli (producent również zastosował tu dwie wielkości 11″ i 13″) znajdują się ekrany Liquid Retina. W przypadku modelu 11″ dostaniemy wyświetlacz 2360 x 1640 px True Tone z powłoką antyodblaskową o jasności 500 nitów. Z kolei w przypadku większej wersji ekran 2732 x 2048 px, True Tone z powłoką antyodblaskową o jasności 600 nitów.  

iPad
fot.Apple

Jak plasuje się wydajność urządzenia? Producent nie zastosował tu świeżości, bo otrzymujemy procesor M2, czyli starsze rozwiązanie. Układ ten według Apple charakteryzuje się 8‑rdzeniowym CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi oraz 10‑rdzeniowe GPU. Za obszar fotograficzny odpowiada 12 MP (f/2,4 – kamerka do selfie) oraz 12 MP (f/1,8, 4K). Należy zwrócić uwagę, że nie są to tablety budżetowe, ale ich specyfikacja nie dorównuje braciom z segmentu Pro.

Ceny iPadów Pro i iPadów Air

Przedział jest dość duży, ponieważ plasuje się w granicach od 2999 zł do 7299 zł dla wersji pamięciowej i wielkości iPada Air oraz 5299 zł do 12 999 zł dla iPada Pro (równie zależnej od pamięci oraz wielkości wyświetlacza). Urządzenia oficjalnie będą dostępne od 15 maja w sprzedaży. Apple w trakcie swojego eventu wspomniał również o dodatkowych akcesoriach, czyli nowym rysiku Pencil Pro zapewniającym haptyczną informację zwrotną. Drugim ulepszonym akcesorium jest klawiatura Magic Keyboard, która ma zapewnić wspaniałą pracę z powyższymi iPadami. Powiedźmy, że w połączeniu będą to niepełne hybrydy. Akcesoria na pewno zostały ulepszone z myślą o tych oraz innych urządzeniach, które już za miesiąc zyskają o wiele więcej możliwości (kto wie, spodziewacie się funkcji podobnej do Circle to Search?)

Źródło: Apple, Apple – YouTube

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!