Strona główna Aktualności Asystent Google nie odblokuje już Waszego telefonu przy użyciu Voice Match

Asystent Google nie odblokuje już Waszego telefonu przy użyciu Voice Match

-

Korzystaliście z funkcji odblokowania telefonu przy użyciu Voice Match? Jeśli tak, to najprawdopodobniej wkrótce nie będzie to już możliwe. Google postanowiło bardzo ograniczyć tę funkcjonalność z powodów bezpieczeństwa.

Stanowczo nie będę tęsknił za tą funkcją

Na początek chciałbym przybliżyć, jak odblokowywanie przez Voice Match działa, a właściwie nie działa. Według opisu powinniśmy mieć możliwość odblokowania telefonu, kiedy powiemy do niego frazę „OK Google”. Oczywiście wcześniej powinniśmy nauczyć nasz telefon własnego modelu głosu. Sam próbowałem uruchomić tę funkcję na swoim telefonie Xiaomi jeszcze zanim Asystent Google oficjalnie wszedł do Polski. Nie pamiętam, czy ta opcja była domyślnie dostępna, czy musiałem zmieniać język systemu na angielski. W każdym razie i tak to rozwiązanie nie działało. Po wypowiedzeniu magicznej formułki telefon wibrował i prosił o kod, a nie odblokowywał się, tak jak być powinno. Podobne doświadczenia mają inne osoby z redakcji, a także te w komentarzach pod źródłem. Przed napisaniem tego niusa postanowiłem ponownie sprawdzić działanie tej funkcji. Okazało się, że jest ona zablokowana w Polsce, a po przestawieniu języka telefonu na angielski działała równie mizernie. Dokładniej udało mi się jedynie raz — krótko po skonfigurowaniu opcji odblokowywania głosowego — odblokować telefon z poziomu wygaszonego ekranu, aby pojawił się pulpit. Następne próby działały, ale dopiero wtedy, kiedy uprzednio wybudziłem przyciskiem swojego Sonego do ekranu blokady.

Zobacz też: Google chce aby smartfony miały dedykowany przycisk do wybudzania Asystenta

Nowa odsłona daje dostęp jedynie do kilku elementów

Aktualizacja od Google w pierwszej kolejności pojawiła się na telefonach Google Pixel 3, a teraz rozprzestrzenia się na wszystkie urządzenia. Nadal będzie można wybudzić telefon za pomocą głosu (w teorii, patrz akapit wyżej) i wejść w interakcję z Asystentem, ale Google usunęło możliwość całkowitego odblokowania urządzenia za pomocą dopasowania głosowego.

Zamiast tego można wybrać, „twoje wyniki przy zablokowanym ekranie”, które zawierają:

  • e-maile, w tym Twoje wyniki z Gmaila, takie jak rezerwacje lotów i rachunki
  • Kalendarz Google
  • kontakty
  • przypomnienia
  • narzędzia do łatwiejszego zapamiętywania
  • listy zakupów

Komendy Asystenta Google – lista komend działających z asystentem głosowym

By dowiedzieć się więcej od Asystenta np. poprosić o otwarcie aplikacji, wysłanie wiadomości trzeba odblokować telefon.

Uważacie, że Google słusznie ogranicza tę funkcjonalność? Korzystaliście z tej funkcji?

Mariusz Hybiakhttps://rootblog.pl/author/m-hybiak/
Introwertyk. Uczeń liceum ogólnokształcącego na profilu mat-fiz. W przyszłości chciałby zdobyć zawód związany z informatyką, jego zainteresowaniem.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej