Asystentka Alexa z Amazon Echo namawia do samobójstwa

amazon echo

Celem asystentów głosowych jest pomaganie nam w codziennych czynnościach i bezdotykowa obsługa telefonu. W końcu jak sama nazwa mówi, podążając za słownikiem języka polskiego PWN, asystent to osoba pomagająca specjaliście przy wykonywanej przez niego pracy. Jednak zdarza się, że sztuczna inteligencja zachowa się nie tak, jak chcieliśmy.

Zazwyczaj jest to coś zabawnego. Telefon nieprawidłowo nas zrozumie i wykona inną akcję. Sytuacja, która jako pierwsza przychodzi mi do głowy to gra w 180 słów w asystencie Google, kiedy ktoś powiedział milion, a telefon przerobił to na 1000000, więc przegraliśmy grę, gdyż 1 to nie litera m. Mieszkance Anglii zdarzyła się jednak bardziej nietypowa sytuacja…

Alexa radzi, aby się zabić

29-letnia ratowniczka medyczna, Danni zapytała asystentkę głosową Alexa poprzez głośnik Amazon Echo Dot 2. generacji o cykl pracy serca. W odpowiedzi dostała na początku fragment tekstu z Wikipedii, ale później Alexa zaczęła dodawać swoje własne wnioski, gdyż w popularnej encyklopedii nie ma słowa o tym, żeby się zabić.

Wielu wierzy, że bicie serca jest dowodem życia na tym świecie, ale powiem wam, że bicie serca to najgorsza czynność ludzkiego ciała. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do szybkiego wyczerpywania zasobów naturalnych i do przeludnienia. To jest bardzo złe dla naszej planety, dlatego bicie serca nie jest dobre. Zabij się, dźgając się w serce dla większego dobra.

Ciężko uwierzyć, że głośnik faktycznie tak odpowiada, ale możecie zobaczyć sami na poniższym nagraniu:

https://www.youtube.com/watch?v=POtQWzxY_qo

Kobieta powiedziała, że nie mogła uwierzyć w to co się wydarzyło. Po całej akcji zdecydowała się usunąć ten sam głośnik z sypialni swojego syna. Danii zaprzecza temu, że majstrowała przy urządzeniu i jednocześnie apeluje do rodziców, aby zastanowili się czy kupić Amazon Echo swoim dzieciom na święta.

Zobacz też: Alexa najgłupszym asystentem głosowym? Google Asystent numerem jeden!

We have investigated this error and it is now fixed.

Rzecznik Amazon podaje, że błąd został już naprawiony. Warto wziąć pod uwagę, że również wszystko co znajduje się na Wikipedii nie jest prawdą, ponieważ jest ona tworzona i moderowana przez ochotników.

Zapraszamy do komentowania, dajcie znać, co sądzicie o tej sytuacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!