Banana Pi BPI-M4 Zero ma formę Raspberry Pi Zero, ale ogromną wydajność!

Banana Pi BPI-M4 Zero
Banana Pi BPI-M4 Zero

Właśnie na aukcje trafił nowy miniaturowy komputer SBC Banana Pi BPI-M4 Zero. Jego forma i rozmiary odpowiadają Raspberry Pi Zero, ale wydajność jest znacznie wyższa. Ile kosztuje i co oferuje?

Banana Pi BPI-M4 Zero – małe wymiary, duża wydajność

Raspberry Pi Zero to seria jeszcze mniejszych komputerów SBC, które świetnie nadają się do wykonywania jakiejś prostej czynności (np. jako adblock z Pi-Hole albo bastion z VPN-em) i można je zasilić po prostu przewodem USB wpiętym gdziekolwiek – nawet do portu USB w routerze. Natomiast za niższym zużyciem prądu i mniejszymi rozmiarami idzie też mniejsza wydajność (oraz cena).

Dlatego tak dziwi mnie Banana Pi BPI-M4 Zero. Otóż ten sprzęt ma dokładnie te same wymiary, ale za to potężną wydajność. Mowa tu o obecności układu Allwinner H618, czyli ulepszonym H616, który to jest w moim Orange Pi Zero 2 (tutaj akurat nazwa Zero nie wskazuje na ten sam form-factor).

  • Układ: Allwinner H618 z Mali G31 GPU
  • RAM: 2 GB LPDDR4
  • Pamięc wbudowana: 8 GB eMMC
  • Łączność: 2,4 GHz, 5 GHz WiFi; Bluetooth 4.2
  • Porty: 1x USB-C 2.0 z zasilaniem 5 V, 1x USB-C, 1x miniHDMI 2.0a, 24-pinowe złącze FPC z obsługą Ethernetu 100 Mb/s
  • Wymiary: 65 x 30 mm
  • Zasilanie: 5V/3A

Co równie ważne, komputer wyposażono w LEDy informujące o włączeniu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że komputer teoretycznie wymaga 15 watów mocy. Jednakże mój komputer z H616 spokojnie uruchamia się z niższą mocą, choć nie jestem w stanie stwierdzić, że to samo będzie miało miejsce w przypadku Banana Pi, a także nie jestem w stanie potwierdzić, że każdy port USB (również taki w routerze) zasili ten sprzęt.

Banana Pi BPI-M4 Zero
Banana Pi BPI-M4 Zero

Zarazem jest to świetna alternatywa także dla Raspberry Pi Zero 2 W, gdzie wydajność jest na poziomie Raspberry Pi 3B+. Już chip H616 mocno przewyższał malinkę, a H618 tylko umacnia swoją pozycję. Banana Pi może przejąć rolę od malinki Zero, ale też robić więcej – np. ten komputer powinien sprawdzić się nawet jako serwer dla Home Assistanta.

Komputer Banana Pi BPI-M4 Zero już można zamówić do Polski na Aliexpress. Cena wynosi 33,80 EUR, co daje niecałe 150 złotych. Dla porównania, Raspberry Pi Zero 2 W wyceniono na 84,90 złotych, ale aktualnie ciężko o dostępność w tej kwocie. Banana Pi ma też znacznie lepszą wydajność i to pod każdym względem, ale za to RPi cieszy się większą popularnością.

Warto jednak zaznaczyć, że z tym samym chipem wydano też Orange Pi Zero 2W, który (w najniższej wersji z 1 GB RAM) kosztuje niecałe 70 złotych.

Źródło: cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!