Bashtop to przepiękny i użyteczny menedżer zadań na systemy Linux i MacOS!

bashtop

Linux jest bogaty w wiele ciekawych i niezwykle rozbudowanych aplikacji terminalowych. Jedna z grup programów to menedżery zadań, które pokazują użycie podzespołów oraz pozwalają na wyłączenie procesów. Nowym tego typu tworem jest bashtop, który wygląda po prostu świetnie!

Nawet jeśli nie korzystałeś z Linuxa, to i tak zapewne wiesz czym jest menedżer zadań. Jest to na pierwszy rzut oka dosyć proste, jednak w rzeczywistości niezwykle potężne narzędzie. Pozwala ono nie tylko na wygodne podejrzenie użycia podzespołów, ale również na wymuszenie zamknięcia przeróżnych procesów. Na Linuxie mamy ogromną liczbę menedżerów zadań, wiele z nich działa wewnątrz Terminala, a niektóre mają graficzny interfejs.

Warto przeczytać: Nowy i błyszczący Linux Kernel 5.8 już jest! Co nowego dodano?

Bashtop

Jednym z ostatnich odkryć internetu jest bashtop. Na samym początku może wydawać się, że jest to kolejny menedżer zadań, a jednak jakimś sposobem zdobył serca użytkowników Linuxa i MacOS. Dlaczego? Bowiem wygląda niezwykle pięknie!

Bashtop to przepiękny i użyteczny menedżer zadań na systemy Linux i MacOS!
bashtop (fot. ROOTBLOG)

Bashtop na raz wyświetla bardzo dużo przydatnych rzeczy – nie tylko użycie CPU. Możemy podejrzeć pełne użycie RAM (włącznie ze SWAP), zajęte miejsce na dyskach czy prędkość internetu. Wszystko to jest przejrzyste, kolorowe (ale bez przesady) i niezwykle czytelne. W bashtop znajdziemy również menu stylizowane na takie z gier retro. Dostępne ustawienia pozwalają na między innymi zmianę motywu.

Bashtop to przepiękny i użyteczny menedżer zadań na systemy Linux i MacOS!

Jak zainstalować bashtop?

Instalacja bashtop jest dosyć prosta. Na systemach bazujących na Ubuntu wystarczy wpisać poniższe komendy:

sudo add-apt-repository ppa:bashtop-monitor/bashtop
sudo apt update
sudo apt install bashtop

Alternatywnie można skorzystać z menedżera pakietów Snap:

sudo snap install bashtop

Oficjalne repozytorium w GitHub znajduje się >>tutaj<<.

Z jakiego menedżera pakietów korzystacie? dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!