Nowy i błyszczący Linux Kernel 5.8 już jest! Co nowego dodano?

Linux Logo

Dwa miesiące temu deweloperzy udostępnili Linux Kernel 5.7, który przyniósł wiele dobrego. To jednak nie oznaczało żadnego odpoczynku. Wręcz przeciwnie! Autorzy dalej pracowali i teraz mogą pochwalić się premierą Linux Kernel 5.8.

Linux Kernel 5.8

Linus Torvalds – twórca Linuxa – właśnie udostępnił Linux Kernel 5.8, który wnosi całkiem sporo nowości. Co ciekawe, możliwe, że to właśnie ta wersja jądra zostanie dodana do stabilnej wersji Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla, która następnie zostanie dodana do Ubuntu 20.04.2 LTS.

Warto przeczytać: Po ponad dwóch latach GeckoLinux wraca do żywych!

Wróćmy jednak do tematu. Co wnosi Linux Kernel 5.8? Przede wszystkim masę nowości związanych z AMD: dodano nowy sterownik dla sensorów związanych z energią w Zen/Zen2, monitorowanie temperatury i obsługę dźwięku w procesorach Renoir, a także wsparcie dla AMDGPU Trusted Memory Zone. Ponadto dodano wsparcie dla układów graficznych Adreno 405, 640 oraz 650, dla Thunderbolt ARM, a także dla kamery w komputerach z procesorami Intel Atom. Użytkownicy klawiatur z logo Apple dostali możliwości zamiany działania przycisków fn oraz ctrl.

Poza tym dodano Kernel Concurrency Sanitizer i lepsze wsparcie dla exFAT. Nie zabrakło sterowników dla komputerów SBC i dla procesora Mediatek MT8173. Ponadto użytkownicy nowej wersji jądra Linuxa powinni odczuć nieco szybszą pracę komputera.

JAK ZAINSTALOWAĆ LINUX KERNEL 5.8?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!