Baterie czy akumulatorki? Co wybrać i do jakiego sprzętu?

gc aku main

Czym byłby świat bez baterii? Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Dookoła nas znajdziemy ogrom urządzeń, które potrzebują prądu, aby działać. Odkąd na rynku pojawiły się popularne akumulatorki wielu użytkowników zastanawia się czy warto zrezygnować z tradycyjnych baterii na ich rzecz. Postaramy się odpowiedź na to pytanie razem z ekspertami z Green Cell!

Czym są akumulatorki?

Tak naprawdę nowoczesne akumulatory działają identycznie do standardowych baterii, ale jednocześnie pozwalają na ponowne ładowanie. Co więcej akumulatorki bardzo często charakteryzują się większą realną pojemność. To sprawia, że urządzenia, w których zastosujemy właśnie ten typ ogniw mogą pracować dłużej bez konieczności wymiany czy ładowania baterii. Oczywiście każdy akumulatorek ma swoją żywotność. Producenci bardzo często określają ją jako setki cykli, a niejednokrotnie znajdziemy także informacje na temat czasu, po których ogniwo straci jakiś procent swojej pojemności. Akumulatorki mogą być stosowane do wszystkich tych sprzętów, w których wykorzystujemy tradycyjne baterie tego samego typu. Czy jednak we wszystkich urządzeniach ma to sens?

green cell akumulatorki

Do czego baterie, a do czego akumulatorki?

W przypadku akumulatorków musimy pamiętać o tym, że w momencie, gdy te się rozładują musimy poświęcić kilka godzin na ich ponowne ładowanie. Oczywiście możemy posiadać większą ilość tego typu ogniw niż potrzebujemy i w momencie, gdy zabraknie energii w danym urządzeniu po prostu je wymienić, a rozładowane naładować, ale nie każdy chce decydować się na zakup tak dużej liczby akumulatorków. Tradycyjne baterie mogą okazać się lepszym wyborem do sprzętów, które zużywają bardzo niewiele energii i jednocześnie chcemy, aby wymiana ogniwa odbywała się w nich natychmiastowo, a nie dopiero po kilku godzinach ładowania. Oczywiście możemy zakupić dwa komplet akumulatorków i z drugiego zestawu korzystać w momencie, gdy pierwszy będzie wymagał ponownego ładowania. Przykładem takich sprzętów może być pilot do telewizora, w którym baterie wystarczy wymienić raz na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

green cell aaa

We wszystkich innych sprzętach doskonale sprawdzą się właśnie akumulatorki. Na temat warto spojrzeć także z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli baterie w danym urządzeniu wytrzymują jedynie kilka dni czy kilka tygodni to już po krótkim czasie okaże się, że zakup właśnie akumulatorków zdecydowanie mniej odczujemy niż ciągłe kupowanie nowych baterii. Przykładowo jeśli zestaw czterech akumulatorków kosztuje 20 zł, a jesteśmy w stanie wykorzystać je setki razy kwotą, którą musielibyśmy wydać na standardowe baterie byłaby wręcz gigantyczna. Oczywiście akumulatorki wymagają także dedykowanej ładowarki, ale jest to akcesorium, które może wystarczyć nam na lata.

Akumulatorki przyjazne środowisku!

Jeden akumulatorek może zastąpić cały ogrom standardowych baterii. Tym samym może się okazać, że wyrzucimy je dopiero po kilku latach, a tym samym znacząco zmniejszymy ilość ogniw, które trafią bezpośrednio do środowiska. Akumulatorki pozwalają ograniczyć ilość odpadów i pomagają chronić środowisko. Co więcej, niezależnie od tego czy korzystamy z tradycyjnych baterii czy z tych, które mogą być wielokrotnie ładowane, musimy pamiętać o tym, aby wyrzucać je do odpowiednich koszy.

Korzystacie z akumulatorków? A może jesteście fanami tradycyjnych baterii? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Sprawdźcie ofertę akumulatorów firmy Green Cell!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!