BLIK rusza poza Polskę! Na celowniku Rumunia

blik logo

Zapewne dla wielu z Was BLIK jest znany. Ta forma płatności szybko zyskała popularność i sam korzystam z niej niemalże wszędzie tam, gdzie się da. Jak się okazuje, polska technologia trafia poza granice naszego kraju. Z BLIKA skorzystają Rumuni.

Rumunia gotowa zaadaptować BLIKA

O tym, że BLIK ma być dostępny poza granicami Polski to wiedzieliśmy już dawna. Nie byliśmy jednak pewni, który to kraj będzie klientem. Teraz jednak już wiemy, że chodzi o Rumunię. Jak się okazuje, pierwsi klienci rumuńskich banków skorzystają z BLIKA jeszcze w tym roku.

Jak informuje serwis Cashless, właśnie trwają rozmowy z Rumuńskim Związkiem Pracodawców Bankowych (odpowiednik Związku Banków Polskich), które mają określić udostępnienie BLIKA klientom w Rumunii. Trwają również prace nad uzyskaniem odpowiednich zgód i zezwoleń. Warto dodać, że rumuńskie banki mogą wprowadzić BLIKA jeszcze w 2022. Co ciekawe, Polski Standard Płatności tych informacji nie potwierdza, ale również im nie zaprzecza.

Portal Cashless dodaje, że pierwszym krajem poza Polską, który miał wdrożyć BLIKA i zaoferować go prywatnym klientom, to miała być Ukraina. Niestety, rosyjska napaść na naszych sąsiadów nieco pokrzyżowała te plany. Jednakże warto dodać, że utrzymywane są odpowiednie kontakty, co powinno zaowocować wprowadzeniem BLIKA na Ukrainie w przyszłości.

mbank blik c
(fot. mBank)

BLIK to technologia, a raczej pewnego rodzaju forma płatności. Jej główny filar opiera się na generowaniu specjalnych kodów wewnątrz aplikacji bankowej. Te cyfry przepisujemy do terminala płatniczego, bankomatu czy w aplikacji internetowej, co pozwala na dokonanie płatności. Oczywiście po przepisaniu kodu, płatność musimy potwierdzić. Dzięki temu wykonywanie przeróżnych płatności jest szybkie, wygodne i bezpieczne, a do tego nie wymaga specjalnych modułów, na przykład NFC.

BLIK to również natychmiastowe i darmowe przelewy bankowe na numery telefonu. Od niedawna mamy również BLIKA C, czyli opcję bezprzewodowego płacenia telefonem z wykorzystaniem NFC. Forma ta dostępna jest w kilku bankach i już zbiera popularność.

Źródło: Cashless

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!