BLIK Romania, czyli BLIK wyszedł poza Polskę!

blik logo

Zgodnie z zapowiedziami, BLIK, czyli produkt Polskiego Standardu Płatności, wyszedł poza granice naszego kraju. Dowodem jest BLIK Romania, czyli start usługi w Rumunii.

BLIK Romania

Bez wątpienia BLIK to jedna z najlepszych usług płatniczych, a dowodem tego jest 8 ostatnich lat rozwoju, czego rezultatem jest niemalże 13 mln aktywnych użytkowników. Sam od jakiegoś czasu używam tylko i wyłącznie BLIKA – zarówno do płatności internetowych, jak i zbliżeniowych w fizycznych sklepach. Zgodnie z zapowiedziami, BLIK wyszedł poza granice Polski i trafił do Rumunii. W ramach tej akcji powołana została spółka BLIK Romania S.A., która będzie odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w Rumunii.

Strategia naszego dalszego rozwoju jest ściśle związana ze wzmocnieniem obecności BLIKA poza granicami kraju. Naszym celem jest, aby w najbliższych latach stał się on europejskim systemem płatności, który z powodzeniem działa w ramach platform mobilnych dużych europejskich banków i który gromadzi – podobnie jak ma to już miejsce w Polsce – miliony zaangażowanych użytkowników w płatnościach w e-commerce.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności

A dlaczego Rumunia? Prezes Mazurkiewicz wyjaśnia:

Nasze decyzje dotyczące obecności na danym rynku poprzedzane są dogłębną analizą i weryfikacją możliwości. Tak było również w przypadku Rumunii, która znajduje się obecnie w europejskiej czołówce pod względem najszybciej rosnących gospodarek. (…) Rumunia ma jedną z najważniejszych gospodarek cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bankowość mobilna oraz handel elektroniczny w tym kraju znajdują się na bardzo wysokim poziomie rozwoju, a klienci są gotowi i chętni do korzystania z nowoczesnych usług płatniczych.

mbank blik c
(fot. mBank)

W marcu 2023 roku spółka ma złożyć do Banku Narodowego Rumunii wniosek o zatwierdzenie systemu płatności BLIK w RON (leje rumuńskie). Po uzyskaniu zgody, BLIK będzie dostępny dla wszystkich agentów rozliczeniowych oraz wydawców posiadających otwarty rachunek w BNR z dostępem do systemu ReGIS.

Co dalej? Rumunia to tylko początek, co zresztą dało się zauważyć w powyższych cytatach. Bez wątpienia PSP chce, aby BLIK stał się standardem w płaceniu w całej Europie – tak jak to już stało się w Polsce i możliwe, że stanie się w Rumunii.

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!