Strona główna Aktualności BrandZ podzieliło się listą 100 najbardziej wartościowych, chińskich firm. Alibaba numerem jeden,...

BrandZ podzieliło się listą 100 najbardziej wartościowych, chińskich firm. Alibaba numerem jeden, Huawei w TOP 10, a Xiaomi na 11 pozycji

-

Tego typu rankingi zawsze wywołują emocje, a sami producenci niejednokrotnie do nich nawiązują w momencie prezentacji nowych urządzeń czy innych konferencji prasowych. Które z chińskich firm są najbardziej wartościowe? BrandZ odpowiada na to pytanie!

Grupa Alibaba niekwestionowanym liderem

Myślę, że pierwsze miejsce nikogo nie zaskoczy. Najbardziej wartościową firmą z Państwa Środka jest Grupa Alibaba, właściciel między innymi znanego i lubianego portalu Aliexpress.com. Spółka ta odnotowała wzrost w porównaniu do poprzedniego rankingu o aż 59%. Wycena firmy wyniosła bagatela 141 miliardów dolarów. Robi wrażenie prawda? Jednak to nie jedyna firma znana na Starym Kontynencie, która może pochwalić się obecnością w TOP 50 najbardziej wartościowych firm w Chinach.

alibaba logo

Miejsce szóste zajął bowiem Huawei. Producent smartfonów, akcesoriów i sporej liczny inteligentnych zegarków czy opasek może pochwalić się wzrostem na poziomie 38% oraz ogólną wyceną wynoszącą 33,1 miliarda dolarów. To pokazuje tak naprawdę jak daleko przed konkurencją jest Grupa Alibaba. Miejsce dziesiąte należy do chińskiego sklepu JD.com (wartość 21,1 miliarda dolarów i wzrost o 45%). Tuż za nim uplasowało się Xiaomi z wyceną na poziomie 20,6%. Tutaj niestety nie znamy dokładnego wzrostu w skali rocznej, ponieważ wcześniej firma ta nie znalazła się w rankingu publikowanym przez BrandZ. Tym samym jedenaste miejsce możemy uznać za ogromny sukces.

brandz top 100 infographic
TOP 100 chińskich firm wg BrandZ

Zobacz też: Huawei prawdopodobnie wejdzie w branżę TV z przytupem. Sprzęt ten będzie miał 8K i 5G!

To jednak nie koniec spółek związanych z rynkiem mobilnym i technologią. Miejsce 47 zajęło Lenovo. Firma ta zawdzięcza swój wynik przede wszystkim sprzedaży laptopów. To pozwoliło jej osiągnąć wycenę na poziomie 2,9 miliarda dolarów oraz wzrost o 11%. TOP 50 chińskich firm opublikowany przez BrandZ zamyka DJI. Firma ta na dzień dzisiejszy warta jest 2,7 miliarda dolarów. Dla mnie sporym zaskoczeniem jest to, że w całym zestawieniu nie znajdziemy OPPO, vivo czy koncernu BBK Electronics, do którego właśnie należy tych dwóch producentów smartfonów. Niemniej jednak raport BrandZ pokazuje jak szybko rozwijają się chińskie firmy i jednocześnie pokazuje producentom z innych krajów, że muszą liczyć się z konkurencją z Państwa Środka.

Co myślicie o rankingu pięćdziesięciu najbardziej wartościowych chińskich spółek opublikowanym przez BrandZ? Zapraszamy do dyskusji!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej