Ukraina: Jak branża technologiczna pomaga w czasie wojny?

flaga ukrainy
Flaga Ukrainy (fot. Wikipedia)

Sektor technologiczny również reaguje na inwazję Rosji i wojnę w Ukrainie. W tym artykule zbieramy działania zagranicznych i polskich firm z sektora tech, które zostały podjęte, by walczyć z okupacją rosyjską oraz pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi.

Netflix

Rosyjskie subskrypcje w Netfliksie zostały zablokowane, a produkcja rosyjskich programów jest wstrzymana. Platforma streamingowa opublikowała listę tytułów z ukraińskim dubbingiem.

https://twitter.com/NetflixPL/status/1498717740441518083

Google

Google przygotował wiele działań, które mają za zadanie pomóc Ukraińcom. Projekt Shield pozwala Google’owi absorbować zły ruch w atakach DDos i działać jak tarcza dla mniejszych stron internetowych (z usługi korzysta ponad 150 witryn w Ukrainie). Gigant technologiczny zwiększył swoje wsparcie do 25 milionów dolarów przeznaczając dodatkowe 10 milionów dolarów na pomoc organizacjom niosącym zarówno natychmiastową pomoc humanitarną, jak i długoterminowe wsparcie dla uchodźców w Polsce. Aby pomóc ważnym organizacjom zajmującym się dostarczaniem pomocy humanitarnej, takiej jak artykuły medyczne, pomoc żywnościowa oraz wsparcie i pomoc uchodźcom, Google udostępnia uprawnionym organizacjom bezpłatne usługi w ramach Google Cloud.

Electronic Arts

https://twitter.com/EA/status/1499906771703447558

Electronic Arts poinformowało, że wycofuje sprzedaż swoich gier i wirtualnej waluty w Rosji oraz Białorusi. Firma pracuje również nad wycofaniem swoich produktów z platform partnerów w tych krajach. Pojawiły się także zmiany w grach, ponieważ ligi i drużyny rosyjskie zostaną usunięte z produkcji takich jak FIFA 22 i NHL 22.

Activision Blizzard

https://twitter.com/ATVI_AB/status/1499930931855044611

Activision Blizzard również zawiesi sprzedaż gier w Rosji na czas trwania konfliktu. W oświadczeniu czytamy, że firma oferuje pomoc pracownikom i ich rodzinom, którzy są dotknięci tragedią. Activision Blizzard podwaja darowizny pracowników i przekazuje je do organizacji zapewniających pomoc w regionie – w ten sposób zebrano już ponad 300 tysięcy dolarów.

Visa i MasterCard

Kolejnymi przedsiębiorstwami, które zawiesiły działanie swoich usług w Rosji są organizacje wydające karty płatnicze/ Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą obsługiwane przez MasterCard, a karty MasterCard wydane poza granicami Rosji przestały działać w rosyjskich bankomatach.

https://twitter.com/BradSherman/status/1500255549715369991

Visa ogłosiła, że będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami w Rosji w celu wstrzymania w najbliższych dniach wszystkich transakcji Visa na terenie tego kraju.

LiveChat

Polskie przedsiębiorstwo LiveChat, przekazało milion złotych Polskiej Akcji Humanitarnej. Firma opracowała także widżet, który ma pomóc organizacjom pozarządowym w zbieraniu pieniędzy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

https://twitter.com/LiveChat/status/1497723200909754374?

Nokia

Nokia poinformowała, że skupia się przestrzeganiu wszystkich sankcji oraz zawiesiła tymczasowo swoje dostawy do Rosji. Prezes Nokii napisał, że jest zszokowany straszliwymi scenami, które można zaobserwować na Ukrainie w wyniku rosyjskiej inwazji. Firma przekaże UNICEF milion euro, by wspomóc działania humanitarne na Ukrainie, które skupiają się na najważniejszych potrzebach dzieci i rodzin.

https://twitter.com/nokia/status/1499654679764115459

Plus

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!