Brave Browser sama instaluje VPN na Windowsie, bez pytania użytkownika

brave browser
(fot. CNet)

Brave Browser to jedna z ciekawszych przeglądarek internetowych. Jak się jednak okazuje, podejmuje niektóre decyzje za użytkownika, a przynajmniej w systemie Windows.

Używasz Brave Browser na Windowsie? Sprawdź czy nie masz dodatkowego VPN-a

Brave Browser to przeglądarka bazująca na Chromium, która szybko zyskała na popularności, głównie dzięki oferowaniu wbudowanego blokera reklam oraz funkcji ułatwiających zachować prywatność w sieci. Niestety, doszło do problemu, który nieco zaburza wizerunek produktu nastawionego na prywatność.

Otóż jak się okazuje, od około połowy 2022 roku Brave Browser automatycznie instaluje usługę VPN+Firewall w systemie użytkownika. Co ważne, Brave nie pyta o zgodę, a od razu podejmuje decyzję. Problem ten dotyczy systemów Windows. Ta usługa VPN nie jest bezpłatna i domyślnie jest wyłączona, ale nadal jednak jest zainstalowana.

Problem został już zaadresowany przez wiceprezesa ds. inżynierii w Brave. Jak się okazuje, przyszłe wydania przeglądarki nie będą same instalowały VPN-a, o ile klient nie wykupi tej usługi. U reszty użytkowników firma usunie usługę, ale nie wiemy kiedy.

Brave Browser
Brave Browser

Jeśli korzystacie z Brave Browser i chcecie usunąć serwis VPN, to należy usunąć przeglądarkę i zainstalować ją raz jeszcze, ale bez uprawnień administratora (o ile to możliwe).

Źródło: XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!