Brave Browser chce walczyć ze stronami AMP. Pozwoli je pominąć

brave browser
(fot. CNet)

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages to funkcja, która miała za zadanie ułatwić korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych. W rzeczywistości jednak mocno irytowała. Dlatego też Brave Browser chce z tym walczyć.

Brave Browser pozwoli pominąć widok AMP

Accelerated Mobile Pages, czyli w skrócie AMP, to stworzony przez Google standard. Po implementacji AMP na stronach przez administratorów, te na smartfonach wyświetlały się w nieco zmodyfikowanym wyglądzie – prostszym i szybszym. Google w zamian za implementację AMP pozycjonował te strony wyżej w wynikach wyszukiwania. AMP nie było jednak idealne i już dawno gigant powiadomił, że zrezygnuje z tego standardu. Nadal jednak AMP jest dostępne i często jak wchodzimy na jakieś strony internetowe poprzez wyszukiwarkę Google, to te ładują się w zmodyfikowanym widoku.

Brave Browser uważa AMP za ogromny problem i to z wielu powodów. AMP nie jest zbyt dobre dla prywatności, bezpieczeństwa,a także może wpływać negatywnie na użyteczność niektórych witryn. Dlatego też pracują nad funkcją de-AMP, która pozwoli nam ominąć widok AMP.

Brave Browser
Brave Browser w Flathub

Brave będzie chronić użytkowników przed AMP na kilka sposobów. Tam, gdzie to możliwe, De-AMP będzie przepisywał linki i adresy URL, aby uniemożliwić użytkownikom odwiedzanie stron AMP. A w przypadkach, gdy nie jest to możliwe, Brave będzie obserwował, jak strony są pobierane i przekierowywał użytkowników z dala od stron AMP, zanim jeszcze strona zostanie wyrenderowana, zapobiegając załadowaniu i wykonaniu kodu AMP/Google.

Funkcja de-AMP jest już dostępna w Brave Browser w wersjach Nightly oraz Beta. Opcja będzie domyślnie włączona w przyszłej wersji 1.38 – mowa tu zarazem o wariancie na desktopy, jak i Androida. iOS funkcję de-AMP domyślnie dostanie nieco później.

Źródło: Brave

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!