Canonical pozbywa się kolejnej usługi śledzącej z Ubuntu

ubuntu

Choć Ubuntu jest znacznie prywatniejszym systemem niż Windows 10, tak niestety zbiera pewne informacje o użytkowniku. Już jakiś czas temu Canonical zrezygnowało z dokładania aplikacji sklepu Amazon, a tym razem pozbywają się kolejnej usługi śledzącej.

Choć Ubuntu jest dosyć prywatnym systemem, tak niestety zbiera pewne informacje o użytkowniku. Do jeszcze niedawna na serwerach składane były frazy wyszukiwania, a następnie tymi danymi dzielono się z Amazonem. Choć co prawda było możliwe ręcznie usunięcie usług Amazon, tak dopiero kilkanaście miesięcy temu Canonical zdecydowało się na definitywne pozbycie się ich z systemu. Ponadto OS zbiera inne podstawowe informacje o użytkowniku, jednakże to użytkownik decyduje się czy mają one być zbierane oraz w każdej chwili może sprawdzić jakie dokładnie są to dane.

Warto przeczytać: Ubuntu Unity Education to dedykowany system dla uczniów i studentów!

Canonical wyłącza kolejną usługę śledzącą użytkowników Ubuntu

W systemie była jeszcze jedna usługa śledząca. Jej zadaniem było zbieranie informacji o aplikacjach, które instalowano z repozytoriów. Po co? Popcon (Popularity Contest) za zadanie miał sprawdzić z jakich programów i usług najczęściej korzystają użytkownicy, aby móc je w przyszłości zawrzeć w nowych wersjach Ubuntu.

Warto zobaczyć: Cóż za zmiana! Ubuntu pozbywa się usług Amazona

Co ciekawe, ta usługa śledząca nie działa już od Ubuntu 18.04 LTS. Teraz natomiast nie będzie jej w ogóle w przyszłych odsłonach Ubuntu. Mało tego, istnieje komenda, dzięki której możesz pozbyć się popcon samemu, a brzmi ona tak:

sudo apt remove popularity-contest

Korzystacie z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!