Ubuntu Unity Education to dedykowany system dla uczniów i studentów!

ubuntu unity education

Linux to bardzo dobry system dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły. W internecie znajdziemy kilka “edukacyjnych” dystrybucji Linuxa, jednakże do tej grupy dołączyło kolejne – Ubuntu Unity Education (UbuntuEd) – przygotowane przez twórcę Ubuntu Unity Remix!

Na Linuxa znajdziemy wiele ciekawych programów edukacyjnych. Rudra Saraswat – twórca Ubuntu Unity Remix – został przez społeczność poproszony o przygotowanie systemu dostosowanego pod potrzeby uczniów i studentów. Z tych pomysłów zrodziło się Ubuntu Unity Education.

Warto przeczytać: Co nowego w świecie Ubuntu Unity Remix? Ubuntu 20.10, Devunity i wiele więcej!

Ubuntu Unity Education

Ubuntu Unity Education (w skrócie: UbuntuEd) to specjalnie dostosowany system wraz z pewnym zestawem aplikacji – znajdziemy tam przeróżne programy związane z nauką. Służą temu specjalne paczki, w których to znajdują się aplikacje dla danej grupy wiekowej. A co tam znajdziemy?

  • dla przedszkolaków: tuxpaint, gamine, parley, tuxtype, tuxmath;
  • dla uczniów szkoły podstawowej: gnome-calculator, gamine, laby, tuxpaint, tuxmath, tuxtype;
  • dla uczniów szkoły średniej: gnome-calculator, laby, calibre, marble, einstein, lybniz, chemtool, inkscape, fritzing, tuxtype;
  • dla studentów szkół wyższych: gnome-calculator, calibre, chemtool. laby, openscad, inkscape, step, fritzing.

Ponadto znajdziemy kilka innych programów, które przydają się na każdym etapie nauki, chociażby Google Classroom.

ubuntued

Na temat oprogramowania rozmawiałem z Rudrą. Póki co lista aplikacji jest wstępna i prawdopodobnie będzie rozszerzana. Sam podesłałem mu kilka programów, które są dostępne na Linuxa i często wykorzystuje się je na uniwersytetach.

UbuntuEd 20.04 ma być kontynuacją już jakiś czas nierozwijanego projektu Edubuntu. W systemie znajdziemy dwa popularne środowiska graficzne GNOME oraz Unity. Pierwszą wersję systemu możecie pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o Ubuntu Unity Education? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!