CentOS na wymarciu. Polska firma rozszerzy czas wsparcia

Eurolinux 9 Desktop
Eurolinux 9 Desktop

Systemy z rodziny Enterprise Linux otaczają nas w wielu miejscach. Może tego nie wiemy, ale na przykład serwery wielu usług, z których korzystamy mogą “stać” na produktach Red Hata. Niestety, system CentOS 6 traci wsparcie, co stawia wiele firm w słabej pozycji. Na szczęście krakowska firma EuroLinux oferuje przedłużenie wsparcia. O co chodzi?

CentOS 6 ze wsparciem od EuroLinux

CentOS to był darmowy odpowiednik systemu Enterprise Linux bazujący na jego kodzie. I podobnie jak RHEL, dawał przeogromną stabilność, ale właśnie bez większych kosztów. Nic więc w tym dziwnego, że cała masa firm decydowała się na jego użytkowanie. Niestety, jakiś czas temu Red Hat zakończył rozwój CentOS w takiej formie jaką znaliśmy, co postawiło wiele osób w niezbyt przyjemnej sytuacji – wsparcie jest potrzebne, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa i rozwoju. W miejsce CentOS jednak powstały inne rozwiązania – AlmaLinux, Rocky Linux czy EuroLinux z Polski. Jednak wiele organizacji nie wykonało aktualizacji z Enterprise Linux 6 na nową wersję, bowiem ta może być trudna i kosztowna.

Eurolinux Desktop z wyłączonymi wtyczkami, co sprawia, że system wygląda jak czysta Fedora z GNOME
Eurolinux Desktop z wyłączonymi wtyczkami, co sprawia, że system wygląda jak czysta Fedora z GNOME

Dlatego też polska firma EuroLinux wychodzi z usługą EuroELS (Extended Life Support). W zasadzie jest to przedłużone wsparcie dla systemów Enterprise Linux 6. Umożliwia ono otrzymywanie poprawek bezpieczeństwa bez konieczności ponownej instalacji systemów i zainstalowanych na nich aplikacji oraz nie ma wpływu na dane i konfigurację środowiska. EuroELS zapewnia systemom krytyczne i ważne poprawki zabezpieczeń, istotne poprawki błędów, a nawet techniczny support.

Jak twierdzi marka, wsparcie może zostać przedłużone o kolejne lata, co najmniej do połowy 2024 roku. No to jak skorzystać z EuroELS? No niestety, nie można po prostu wykorzystać usługi za darmo. Firma EuroLinux sprzedaje ją w dwóch wariantach. Ceny macie podane poniżej.

TypCena w EURCena w PLN
EuroELS wsparcie Standard dla 1 maszyny fizycznej299około 1400 zł
EuroELS wsparcie Standard dla 10 maszyn wirtualnych749około 3507 zł

Przejście na EuroELS wymaga wykonania skryptu w systemie Enterprise Linux 6, który przełączy repozytoria i przeprowadzi migrację systemu. Jeśli ktoś miałby przed tym opory, to warto zapytać o asystę samą firmę EuroLinux.

Źródło: Informacja prasowa, EuroLinux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!