EuroLinux 9 już dla Raspberry Pi!

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Firma EuroLinux właśnie ogłosiła publiczne wydanie nowej wersji swojego OS-a dla Raspberry Pi. Cykl życia systemu ma trwać aż 10 lat.

EuroLinux 9 trafia na Raspberry Pi

Jak informuje polska firma, EuroLinux 9 już zainstalujemy na Raspberry Pi. Jest to najnowsze wydanie oprogramowania, które to bazuje na RHEL. Czas wsparcia systemu ma wynosić aż 10 lat, a więc do czerwca 2032 roku będziemy otrzymywać aktualizacje – zwłaszcza mowa tu o tych w zakresie bezpieczeństwa.

Jak możemy doczytać w repozytorium, build został przygotowany z myślą o Raspberry Pi 4B, ale powinna być możliwość uruchomienia na Raspberry Pi 3 oraz Pi 3B+. Niestety, Raspberry Pi 3 jest zbyt słabe na obsługę RHEL 9 – a przynajmniej w wersji z GNOME. Bo tak, EuroLinux 9 zainstalujemy w wersji z GNOME, jak i tylko z konsolą.

Eurolinux Desktop
Eurolinux Desktop

Tym samym EuroLinux 9 może być dobrym zamiennikiem Raspberry Pi OS, tym bardziej, że mamy tutaj bardzo długi okres wsparcia, co przyda się w zastosowaniu serwerowym. Sam może bym spróbował zmigrować moją Malinkę…

A właśnie tak twórcy EuroLinux wymieniają zalety własnego oprogramowania:

EuroLinux jako system oferuje wiele aplikacji i funkcjonalności zarówno w zastosowaniach IoT czy Edge, jak i w serwerowych. Bogaty zestaw narzędzi dla deweloperów sprawia, że w systemie znajdziemy wsparcie dla szeregu języków programowania, baz danych oraz wszelkiego typu użyteczności (takich jak choćby konteneryzacja czy wirtualizacja). Wszystkie te elementy pozwalają na użycie ich w różnego rodzaju projektach – od urządzeń z rodziny Internet of Things po aplikacje serwerowe (np. jak np. projekt Pi Hole).

Źródło: EuroLinux Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!