Ceny kart graficznych spadły w Niemczech aż o 50%!

gtx

Sytuacja na rynku kart graficznych w ostatnim czasie nie wyglądała zbyt optymistycznie. W ostatnim tygodniu dochodzi do nas jednak coraz więcej wiadomości, które dają nadzieję na niższe ceny GPU.

Trend pokazuje, że ceny maleją

Portal 3DCenter.org skompilował dane zaczerpnięte bezpośrednio z rynku niemieckiego, począwszy od połowy maja, do chwili obecnej. Wyniki napawają optymizmem. W połowie maja niemieccy sprzedawcy detaliczni sprzedawali najnowsze karty graficzne NVIDII i AMD po około 304% ich sugerowanej ceny detalicznej. Taka przebitka robi (przykre) wrażenie. W ciągu zaledwie półtora miesiąca ceny spadły z 304% do 153% sugerowanej ceny detalicznej. To wciąż znacznie więcej niż większość ludzi jest gotowa za nowe GPU zapłacić, ale trend spadkowy to dobry omen.

gpu

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez 3DCenter, zdaje się, że ceny chipów graficznych NVIDIA spadają szybciej niż ceny kart AMD. Można by się spodziewać odwrotnej sytuacji, ale może to wynikać z faktu, że karty NVIDIA RTX z serii 3000 osiągnęły wyższe ceny niż karty AMD Radeon z serii RX 6000, kiedy podwyżki były największe.

GeForce RTX 3070 kosztuje obecnie od 800 do 1500 euro, podczas gdy 16 maja wyceniano go na od 1500 do 1650 Euro. W momencie premiery karta ta miała być sprzedawana za zaledwie 519 euro. Jeśli chodzi o AMD, niemieckie sklepy sprzedają Radeona RX 6800 XT w cenie od 1100 do 1500 euro, podczas gdy sugerowana cena detaliczna tej karty wynosi 649 euro. To pokazuje, że ceny powoli wracają do pierwotnych.

Czym jest spowodowana poprawa na rynku GPU?

Zarówno NVIDIA jak i AMD podejmują próby zoptymalizowania łańcucha dostaw – nastąpił wzrost dostaw kart graficznych. Wciąż wyprzedają się one natychmiastowo, jednak obecnie jest większa szansa, by kupić je w popularnych sklepach zamiast u tzw. skalperów.

Według raportów popyt na najnowsze GPU może spadać, a podaż powoli wraca do normy. Na niższy popyt wpływa między innymi sytuacja w Chinach, gdzie rząd stara się zablokować rynek kryptowalut. Ponadto wypuszczenie najnowszych kart z ogranicznikami Lite Hash Rate również sprawia, że są mniej atrakcyjne dla górników.

Źródło: DigitalTrends

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!