Chcą robić polskie napisy do filmów dla niesłyszących. Dlatego zbierają pieniądze

(fot. SHVETS production z Pexels)
(fot. SHVETS production z Pexels)

Nowoczesne oprogramowanie i technologie oparte o uczenie maszynowe mogą pomóc wielu osobom, również niepełnosprawnym. Taką grupą również mogą być osoby niedosłyszące. Jak się okazuje, polska fundacja chce udostępnić specjalną aplikację, która sama utworzy polskie napisy do filmów. Warunek jest jednak jeden – potrzebne są pieniądze.

Generowanie polskich napisów dla osób niedosłyszących – nowy projekt Fundacji Technologie Dla Ludzi

Fundacja Technologie Dla Ludzi to pochodząca z Krakowa fundacja, która zajmuje się udostępnianiem ciekawych usług internetowych za darmo. Jedną z nich jest nch.pl, czyli Nasza Chmura. Jest to nic innego jak instancja Nextclouda, w której można zrobić konto i zyskać aż 15 GB przestrzeni dyskowej. Jest to wystarczająco dużo na trzymanie plików czy synchronizację danych. Sam korzystam z Nextclouda i sobie chwalę. Innym projektem jest pol.social, czyli jedna z najpopularniejszych polskich instancji Mastodona.

Tym razem fundacja chce ruszyć z nowym projektem, który będzie nastawiony na ułatwienie życia osobom niedosłyszącym. O co chodzi? O udostępnienie aplikacji, która na podstawie przesłanego filmu sama utworzy polskie napisy. Wynikiem działania oprogramowania mają być pliki w formacie TXT i SRT. To może być ogromne ułatwienie dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Natrafiasz na ciekawy podcast albo intrygujący filmik na YouTube, po czym od razu klikasz, by zacząć słuchać lub oglądać? Choć wydaje się to tak proste i bezproblemowe, dla niektórych nie jest to oczywiste – osoby niedosłyszące i niesłyszące są zmuszone do czekania na przygotowanie napisów przez autora, co może długo trwać albo być poza możliwościami technicznymi twórcy, lub pozostaje im korzystać z automatycznych generatorów, których działanie pozostawia wiele do życzenia. Jako Fundacja Technologie dla Ludzi chcielibyśmy dorzucić cegiełkę do swobodniejszego korzystania z internetu przez osoby niedosłyszące i niesłyszące, a naszym pomysłem jest szerokie udostępnienie oprogramowania, dzięki któremu będzie to możliwe. Posiadamy odpowiednie umiejętności i jesteśmy zmotywowani do działania, lecz do pełnej realizacji projektu brakuje nam Waszego wsparcia finansowego.

Fundacja Technologie Dla Ludzi

Fundacja zaznacza, że ma kompetencje oraz już przygotowała odpowiednie oprogramowanie. To oprogramowanie jednak musi działać na specjalnym sprzęcie, a dokładnie na karcie graficznej z koprocesorem CUDA.

Za nami już przygotowanie oprogramowania, które analizuje polskie materiały wideo lub audio, a następnie z wysoką skutecznością generuje pliki z napisami w formatach SRT i TXT. W praktyce oznacza to, że można szybko – potrzeba zaledwie kilku minut – stworzyć podpisy do np. pobranego filmu, nagrania na YouTube czy podcastu, w dodatku bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Po wygenerowaniu pliku wystarczy wprowadzić jedynie niewielkie poprawki w edytorze, co z pewnością docenią ci, którzy wiedzą, jak żmudną pracą jest ręczne przygotowywanie napisów. Nasz projekt jest skierowany zarówno do osób prywatnych, jak i twórców internetowych, którym zależy na wyrównanym dostępie do publikowanych przez nich treści.

Fundacja Technologie Dla Ludzi

Na co chcielibyśmy przeznaczyć zebrane pieniądze? Przede wszystkim potrzebujemy kupić dodatkowy serwer wyposażony w mocny koprocesor GPU CUDA, aby dzięki niemu skrócić czas generowania napisów. Bazując na tym sprzęcie stworzylibyśmy również serwis internetowy, który umożliwi generowanie podpisów i będzie przyjazny dla każdego użytkownika. Oprogramowanie będzie udostępnione bezpłatnie do celów niekomercyjnych, ponadto przygotujemy niedrogie plany dla każdej osoby prowadzącej kanał na PeerTube czy YouTube.

Fundacja Technologie Dla Ludzi

Wbrew pozorom, fundacja nie potrzebuje aż tak ogromnych środków. Uruchomiona zbiórka opiewa na kwotę 7500 złotych, co jest bardzo sensowną wartością. Aktualnie (na moment pisania artykułu) zebrano 160 złotych. Do końca zbiórki pozostało 29 dni.

Link do zbiórki na platformie zrzutka.pl

Jest to bardzo ciekawy projekt, który będzie przydatny zarówno dla osób niesłyszących i niedosłyszących, jak i dla twórców chcących automatycznie i sprawnie wygenerować napisy do swoich filmów. Z pewnością będzie to coś, co ułatwi wielu osobom życie.

Źródło: @ftdl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!