Nextcloud Hub 3 zaprezentowany! Zmiany i nowości są świetne

Nextcloud-hub-3-glowne
(fot. Nextcloud)

Nextcloud to gotowe i otwarte rozwiązanie chmurowe, które oferuje wiele ważnych rozwiązań. W zasadzie jest to pełnoprawny pakiet do pracy w chmurze, który możemy self-hostować. Jak się okazuje, właśnie zaprezentowano Nextcloud Hub 3!

Nextcloud – co to takiego jest?

Podczas całkiem dużej imprezy, twórcy Nextcloud pokazali nową wersję usługi, czyli Nextcloud Hub 3. A co to Nextcloud? Jest to taka cała chmura Google, włącznie z Dyskiem, Google Keep, Dokumentami Google czy Google Photos. Różnica jest taka, że nad tą usługą mam 100% kontroli, a także możemy ją self-hostować u siebie – to znaczy, możemy zainstalować na swoim własnym serwerze/komputerze i mieć do niej dostęp z całego świata. Mało tego, Nextcloud oferuje o wiele więcej funkcji i możliwości, a do tego możemy doinstalować mnóstwo dodatkowych aplikacji. Ponadto jest to rozwiązanie w pełni darmowe. Ja sam z Nextclouda korzystam codziennie – zwłaszcza z Nextcloud Calendar, czytnika RSS, OnlyOffice czy z Tasks.

Nextcloud Hub 3 – dużo nowości

Na konferencji w Berlinie twórcy pokazali co takiego ma mieć nowe wydanie Nextclouda, czyli V3.0. Interfejs został nieco unowocześniony – między innymi rogi zostały zaokrąglone. Do tego możemy mieć w każdej jednej aplikacji wybrane tło, na przykład swoje zdjęcie. Od teraz też korzystanie z NC bez myszki ma być ułatwione, do tego ulepszono motywy zarówno jasny, jak i ciemny oraz dodano też wiele skrótów klawiszowych, a także czcionkę dedykowaną dla dyslektyków.

Photos 2.0

Aktualnie zdjęcia w Nextcloud są w zasadzie zwykłymi plikami, a ich opcja oglądania to wyjątkowe odejście od tego schematu. Teraz jednak Nextcloud z Photos 2.0 zaoferuje coś na wzór Google Photos. Chociażby zbudujemy albumy, a fotografie będą układane w ładne kafelki. Ponadto oprogramowanie ma automatycznie wykrywać twarze na zdjęciach. Publikacja i dzielenie się fotografiami też ma być łatwiejsze.

Wewnątrz Nextcloud Photos ma być możliwa prosta edycja zdjęć, co z pewnością będzie bardzo przydatne. Ja natomiast liczę, że obsługa zdjęć .heic w końcu będzie dostępna out of the box.

Nextcloud Photos 2.0
Nextcloud Photos 2.0 (fot. Nextcloud)

Mail 2.0

Nextcloud Mail to po prostu klient poczty. Wyobraźcie sobie, że takiego Thunderbirda uruchamiacie wewnątrz przeglądarki internetowej. Jest to przydatne, aby również i samą pocztę mieć dostępną z tego samego miejsca, co inne usługi.

Mail 2.0 wprowadza chociażby obsługę dodawania zaproszeń od razu do kalendarza. Pojawiła się też funkcja autorespondera.

Kontakty, Nextcloud Talk i inne

Kontakty to po prostu lista naszych kontaktów. Od teraz ma być obsługa hierarchii w postaci odwróconego drzewa.

nextcloud
(fot. Nextcloud)

Nextcloud Talk to natomiast usługa podobna do Slacka, którą właśnie możemy sobie hostować. Pojawi się opcja chociażby ustawienia godzin pracy, a także rich view, czyli podgląd udostępnionego hiperłącza bez wchodzenia pod ten link.

Poza tym, twórcy pochwalili się nowościami związanymi z aplikacjami mobilnymi, a także z wydajnością. Podobno zredukowano wiele różnych akcji nawet o 30%, co powinno odbić się pozytywnie na wykorzystaniu zasobów, w tym oczywiście energii (ma to ogromne znaczenie, jak Nextcloud mamy na własnym sprzęcie). Dodano także nowe integracje z Google Drive, Microsoft OneDrive, OpenProject, NUITEQ Stage, Cisco Webex oraz Zimbra.

Ze wszystkimi zmianami zapoznacie się >>tutaj<<. Aktualnie Nextcloud Hub 3 jest dostępny w wersji RC (Release Candidate). Ja poczekam na odpowiedni update w Yunohost.

Źródło: Nextcloud

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!