Chcesz przetestować jakąś dystrybucję Linuxa? Zrób to w przeglądarce dzięki DistroTest!

Chcesz przetestować jakąś dystrybucję Linuxa? Zrób to w przeglądarce dzięki DistroTest!

W środowisku Linuxa istnieje takie słowo jak Distrohopper. Opisuje ono osobę, która ciągle testuje coraz to kolejne dystrybucje Linuxa. Nie jest to czynność zbyt wygodna, wszak wymaga ona ciągłego pobierania obrazów ISO i wypalania ich na jakimś nośniku lub uruchamiania w maszynie wirtualnej. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem tego problemu może być platforma DistroTest, która pozwala na uruchomienie systemu w… przeglądarce internetowej!

Testowanie wszelkich nowych dystrybucji jest nieco zajmujące. Wymaga ono pobierania obrazów ISO, co – zwłaszcza gdy mamy wolne łącze internetowe – zajmuje sporo czasu. Ponadto obrazy te należy zgrać na jakąś pamięć przenośną (na przykład na pendrive’a) lub stworzyć nową maszynę wirtualną, w której to uruchomimy pobrany system. Jest jednak inne, znacznie wygodniejsze rozwiązanie, a mianowicie witryna distrotest.net.

Warto sprawdzić: Clear Linux od Intela sprawia, że procesory AMD są wydajniejsze!

Dzięki DistroTest możesz sprawdzić danego Linuxa bez marnowania czasu

Z pomocą przychodzi strona distrotest.net. Jest to ogromna baza ponad 260 różnych dystrybucji Linuxa. Nasza rola na tej stronie ogranicza się do wybrania dowolnego systemu i jego uruchomienia. Tak! Nic nie musimy pobierać, tworzyć czy wypalać – wystarczy kilka kliknięć myszką, a wybrana dystrybucja uruchomi się w przeglądarce. Użytkownik dostaje 15 minut na przetestowanie systemu, jednak w razie potrzeby może ten czas przedłużyć o kolejne 15 minut. Natomiast po zakończeniu testów wystarczy kliknąć w System stop aby nasza maszyna została usunięta. Co ciekawe, uruchamianie dystrybucji działa również w przypadku urządzeń mobilnych.

Chcesz przetestować jakąś dystrybucję Linuxa? Zrób to w przeglądarce dzięki DistroTest!
PeppermintOS uruchomiony dzięki distrotest.net

Oczywiście rozwiązanie oferowane przez DistroTest ma swoje minusy. Przede wszystkim systemy te działają bardzo wolno – wszak są one transmitowane z serwerów prosto do naszego komputera. Ponadto twórcy zdecydowali się na odcięcie OS-ów od internetu. Powód? Podobno ludzie wykorzystywali to w nieodpowiedni sposób.

Jak widzicie, distrotest.net to prosty sposób na sprawdzenie wielu różnych dystrybucji Linuxa bez marnowania czasu na pobieranie obrazów ISO i ich wypalania/uruchamiania w wirtualnej maszynie. Daje nam to również dostęp do wielu funkcji systemowych, na przykład Terminala, na urządzeniach mobilnych.

Korzystaliście już z DistroTest? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!