Clear Linux od Intela sprawia, że procesory AMD są wydajniejsze!

Clear Linux od Intela sprawia, że procesory AMD są wydajniejsze!

Opisywany dzisiaj system został stworzony przez Intel, dzięki czemu jest on świetnie zoptymalizowany pod ich podzespoły. Ba! Gigant przygotował specjalny skrypt, który pozwala sprawdzić czy nasz sprzęt jest kompatybilny z ich systemem, ale uruchomić go można tylko na systemach typu Linux. Jak się jednak okazuje, Clear Linux działa niezwykle dobrze również na układach od AMD!

Clear Linux to system tworzony przez firmę Intel. Tak, przedsiębiorstwo znane z produkcji procesorów postanowiło przygotować własny system operacyjny. Jest to oczywiście Linux, jednak nie bazuje on na żadnym innym distro, jest to tak zwana dystrybucja niezależna. Celem tego projektu jest oczywiście jak najlepsza optymalizacja oprogramowania pod podzespoły Intel. Ba! Jeśli chcesz zacząć korzystać z tego OS-a, to najpierw powinieneś uruchomić specjalny skrypt, który sprawdzi, czy Twój komputer jest kompatybilny z Clear Linux. Jak zapewne się domyślacie, do skorzystania z zalet tego systemu potrzebny jest procesor od Intela, a instalowanie Clear Linux na jednostce z chipsetem od AMD nie ma większego sensu. Jak wykazują najnowsze testy, to nie musi być prawda.

Warto przeczytać: Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Clear Linux działa szybko również na komputerach z układami od AMD!

Redaktor portalu Phoronix postanowił kupić tani laptop do specjalnych testów. Jednostka nie charakteryzuje się wybitnie dobrą specyfikacją, jednak jak na koszt nieprzekraczający 199 USD (około 780 złotych) nie jest tak źle. Otóż notebook oferuje procesor AMD Ryzen 3 3200U z zintegrowaną grafika Vega 3 oraz 4 gigabajty pamięci RAM.

Następnie na jednostce uruchomiono kilka testów na różnych systemach – na Windowsie 10, Ubuntu 18.04.3, Ubuntu 20.04 Daily, a także na Fedorze 31 i Clear Linux. Wyniki okazały się być naprawdę zadziwiające! Otóż system prosto od Intela wygrał w aż 78% różnych testach! Clear Linux rozniósł swoją konkurencję w takich benchmarkach jak dekodowanie audio i wideo, a także w wielu testach graficznych. Warto dodać, że o wiele szybszym systemem od Windowsa 10 okazało się Ubuntu 20.04, które jeszcze jest w fazie testowej.

Clear Linux od Intela sprawia, że procesory AMD są wydajniejsze!

Co powyższe wyniki oznaczają? Według mnie testy te udowadniają ile pracy Intel wkłada w swój system, który działa niezwykle dobrze nawet na konkurencyjnych chipsetach. Jeśli więc masz w miarę nowy procesor od AMD i chcesz aby Twój komputer działał szybko, to powinieneś pomyśleć nad przesiadką na Clear Linux :).

Korzystacie z Clear Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!