Chromium i Google Chrome – czym różnią się te dwie przeglądarki?

chrome chromium

Obydwie mają podobną nazwę, logo i design. Można więc uznać, że Google Chrome i Chromium to jest dokładnie to samo. Niestety, nic nie może być takie proste i obydwa projekty znacznie się od siebie różnią. Warto sobie powiedzieć, jakie są to różnice.

Chromium to projekt przeglądarki internetowej opartej o licencję Open Source, której kod źródłowy wykorzystuje wiele popularnych dzisiaj przeglądarek – na przykład Brave Browser, Opera oraz właśnie Google Chrome. Tak, Google Chrome bazuje na Chromium, a więc dzieli z nią wiele elementów, chociażby design oraz cykl wydawniczy. Obydwa projekty są również ściśle ze sobą powiązane.

Różnice między Google Chrome i Chromium

Pierwszą różnicą jest wsparcie dla przeróżnych kodeków. Chromium wspiera zaledwie część tego, co Chrome. Chromium wyposażono w obsługę Vorbis, Theora i WebM, natomiast Google do Chrome’a dodał AAC, MP3 i obsługę Flash Player. Warto dodać, że Chromium w wersji standardowej (czyli takiej bez modyfikacji) nie wspiera WideVine, a więc uruchomienie Netflixa może być ogromnym problemem.

Warto sprawdzić: Moja przygoda z Chrome OS (CloudReady) – jest świetnie, ale ten jeden ogromny minus

Google Chrome wyposażono również w system automatycznej aktualizacji, który nazywa się Google Update (Chromium aktualizujemy bezpośrednio z repozytoriów). Znaczącą różnicę widać w nazwie – Google dodało do Chrome’ swoją nazwę jak i swoje logo. W Chrome wbudowano również śledzenie RLZ, które w Chromium nie występuje.

Chromium i Google Chrome - czym różnią się te dwie przeglądarki?
Aktualizowanie Chromium w systemie typu Linux

Jak widzimy, Google Chrome to w znaczącej części Chromium z paroma dodatkami, ułatwieniami, ale również i z śledzeniem użytkownika. Chromium jest również nieco lżejszą i szybszą przeglądarką, która pozwala na wykonanie sporych modyfikacji. Ma ona również wady – chociażby w wersji podstawowej nie pozwala na oglądanie Netflixa.

Warto przeczytać: Masz Linuxa? To zapomnij o Disney+

Jeśli korzystasz z Windowsa to moim zdaniem powinieneś wybrać Google Chrome, jeśli jednak masz Linuxa to Chromium okaże się być lepszym produktem – tym bardziej, że obsługuje on usługę Google Sync.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!