CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

Miniaturyzacja w elektronice – to prawdopodobnie jeden z najważniejszych procesów, który ukształtował technologiczny świat, w którym dzisiaj żyjemy. Kilkadziesiąt lat temu pierwsze komputery ważyły kilkanaście ton i potrafiły wykonywać bardzo podstawowe operacje. Dla współcześnie żyjącej młodzieży to coś absolutnie nie do wyobrażenia, gdyż obecnie cały świat i informacje mieszczą się w niewielkich rozmiarów smartfonie, którego można bez problemu schować do kieszeni.

CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

Zmniejszyły się także same komputery osobiste, obecnie oferowane laptopy na rynku są cienkie i lekkie, a zarazem oferują wysoką wydajność pozwalającą na chociażby renderowanie filmu w wysokiej rozdzielczości. Chiński producent CHUWI wychodzi z propozycją najmniejszego komputera świata, który obsługuje rozdzielczość 4K. Jakie są jego rzeczywiste rozmiary i co oferuje – tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Komputer wielkości piłki baseballowej

CHUWI LarkBox, bo tak nazywa się prezentowany komputer, legitymuje się rozmiarami 6,1 x 6,1 x 4,3 cm i wagą 127 g. To sprawia, że jest bardzo mobilny i można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Producent zapewnia, że LarkBox jest idealny do zastosowań takich jak podłączenie do rzutnika, telewizora czy też po prostu do pracy biurowej.

CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

Wewnątrz urządzenia znajduje się procesor Intel Celeron J4115 o taktowaniu 1,50 GHz. Wspiera go układ graficzny Intel UHD Graphics 600 oraz 6 GB pamięci RAM LPDDR4. Na dane użytkownika przeznaczono dysk eMMC o pojemności 128 GB. Pomimo niewielkich rozmiarów, komputer jest wyposażony w podwójne złącze USB-A, jedno złącze HDMI, gniazdo Jack 3,5 mm, 1 port USB-C (służący do zasilania) oraz slot kart microSD. Ponadto LarkBox obsługuje Bluetooth w wersji 5.1

CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

Użytkownicy mogą zainstalować na LarkBoxie zarówno Windowsa, Linuxa jak i Ubuntu. Komputer jest chłodzony aktywnie przy użyciu wentylatora, którego głośność nie przekracza 19 dB. Jest przy tym energooszczędny – producent deklaruje maksymalne zużycie energii na poziomie 12 W pod dużym obciążeniem. Pamięć wewnętrzną LarkBoxa można rozszerzyć zarówno za pomocą dysku M.2 2242, jak i za pomocą kart microSD.

CHUWI LarkBox, czyli najmniejszy komputer świata obsługujący 4K

Cena jest przystępna

Na chwilę pisania artykułu w sprzedaży dostępna jest opcja Early Bird, która pozwala na zakup urządzenia w cenie w wysokości 155 dolarów (ok. 615 zł). Nie trzeba się martwić o koszty wysyłki, gdyż pokrywa je producent. Do finalnej opłaty można doliczyć ewentualną opłatę podatku VAT. Kampania komputera LarkBox cieszy się na portalu Indiegogo bardzo dużym zainteresowaniem – choć do końca kampanii pozostało jeszcze 29 dni, uzbierano już ponad 1200% zakładanej kwoty od ponad dwóch tysięcy klientów. Jest to więc wynik bardzo dobry i można oczekiwać, że z godziny na godzinę liczba zainteresowanych tym produktem będzie rosnąć. Link do strony jak zwykle znajduje się poniżej.

Co sądzicie o CHUWI LarkBoxie? Widzicie dla niego zastosowanie w pracy bądź rozrywce? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!