Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Świat Linuksa jest bogaty w przeróżne dystrybucje. Wiele z nich to ciekawe systemy, jednak bardzo podobne do siebie. Są też takie, które są naprawdę unikatowe, czego przykładem może być Clear Linux OS.

W świecie Pingiwnka znajdziemy ogromną liczbę przeróżnych dystrybucji o wielu zastosowaniach i różnych cechach. Czego się więc można spodziewać, jeśli producent procesorów weźmie się za przygotowanie systemu? Przede wszystkim świetnej optymalizacji.

Clear Linux

Clear Linux to bardzo młoda dystrybucja, bowiem powstała ona dwa lata temu. Szybko jednak zyskuje na popularności, zwłaszcza dzięki temu, że ostatnio pojawił się w niej graficzny instalator systemu. Co prawda, Clear Linux celuje w między innymi tzw. chmurę, to coraz chętniej instalowany jest jako oprogramowanie na komputer osobisty.

Warto sprawdzić: Antergos nie będzie dłużej rozwijany – to koniec popularnej dystrybucji Linuksa

Cóż, system ten został stworzony przez Intel, dzięki czemu Clear Linux jest świetnie zintegrowany pod ich podzespoły. Ba! Gigant przygotował specjalny skrypt, który pozwala sprawdzić czy nasz sprzęt jest kompatybilny z ich systemem, ale uruchomić go można tylko na systemach typu Linux. Poniżej możecie zobaczyć wynik testu na laptopie Chuwi LapBook 12.3. Tak, urządzenie to jest wspierane przez Clear Linux. Natomiast wymagania sprzętowe znajdziecie >tutaj<.

Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Tak jak wspomniałem wcześniej, Clear Linux został zoptymalizowany pod podzespoły Intela. Już po pierwszym uruchomieniu możemy zauważyć jak szybko i sprawnie system reaguje na nasze polecenia. Ba! Nawet niezbyt lubiane przeze mnie środowisko GNOME okazuje się pracować zdumiewająco dobrze.

Niestety, OS ten nie jest bez wad. Przede wszystkim możemy narzekać na niezbyt szeroką ofertę aplikacji, bowiem do dyspozycji mamy tylko te podstawowe, między innymi pakiet LibreOffice, przeglądarkę internetową Firefox oraz edytor graficzny GIMP. Musimy jednak pamiętać, że Clear Linux jest tak zwanym Linuksem niezależnym, czyli nie ma bazy w postaci Ubuntu czy Arch Linux. Jest on również we wczesnym okresie rozwoju, więc musi minąć jeszcze minimum rok, aby dystrybucja ta stała się dojrzałym systemem idealnym do codziennego użytku.

Warto przeczytać: Peppermint OS 10 już jest! Co nowego w bardzo lekkiej dystrybucji Linuksa?

Muszę przyznać…

Muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się ten projekt. Właściciele sprzętów z podzespołami Intela mogą zyskać naprawdę świetny system, który może zastąpić Windowsa. Mało tego, jeśli Intel przygotuje własne komputery z Clear Linux to może się okazać, że OS ten stanie się najpopularniejszą dystrybucją Linuksa.

Clear Linux możecie pobrać >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!