Zaczęło się. Google integruje CloudReady z Chrome OS

cloudready

Jakiś czas temu informowałem Was o tym, że Google wykupiło firmę Neverware odpowiedzialną za system CloudReady. Teraz natomiast dzieje się to, czego wszyscy się spodziewaliśmy.

CloudReady to system operacyjny, który w rzeczywistości jest darmową wersją Chrome OS. Sprawia on, że zaletami systemu Google’a możemy cieszyć się na innych komputerach, nie tylko na Chromebookach. System ten również wydawany był w wersji dla firm. Sam nawet CloudReady sprawdziłem na chińskim laptopie Chuwi LapBook 12.3, o czym pisałem w poniższym artykule.

O CloudReady dowiesz się więcej stąd: Moja przygoda z Chrome OS (CloudReady) – jest świetnie, ale ten jeden ogromny minus

Jak się okazuje, Google nabyło firmę Neverware odpowiedzialną za tworzenie systemu CloudReady. Na szczęście nie wpłynie to na licencję, a przynajmniej na darmową wersję OS-a, bowiem ta nadal będzie dostępna dla każdego. Ba! Z tego przejęcia mogą wyjść całkiem dobre rzeczy. Na przykład Google może dodać Sklep Play, bowiem tego elementu naprawdę brakuje w CloudReady.

Google integruje CloudReady z Chrome OS

Jak się okazuje, w kodzie CloudReady odnaleziono fragmenty, które wyglądają na próbę integracji systemu z pierwotnym Chrome OS. Można też zauważyć, że póki co gigant zastanawia się jak dobrze połączyć oba systemy. Mało tego, możemy być pewni, że integracja będzie przyrostowa, więc dopiero z czasem zobaczymy coraz więcej zmian.

cloudready
(fot. About Chromebooks)

Pierwsze zmiany w kodzie mają zostać opublikowane w wersji stabilnej Chrome OS 90. Co to dla nas zmienia? Póki co – nic. Na większe zmiany będziemy musieli nieco poczekać.

CloudReady to już od dawna bardzo prosty sposób na nadanie nowego życia starszym komputerów. Dzięki optymalizacji Chrome OS praca z takim sprzętem jest naprawdę przyjemna. Całkiem możliwe, że po przejęciu Neverware przez Google CloudReady stanie się jeszcze lepsze!

Źródło: ChromeUnboxed

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!