Strona główna Aktualności Co? Mozilla została nominowana do konkursu "Przeciwnik internetu"

Co? Mozilla została nominowana do konkursu „Przeciwnik internetu”

-

Mozilla to prawdopodobnie jedna z najbardziej lubianych firm w internecie. Wszak tworzy ona Firefoxa, czyli bardzo popularną przeglądarkę internetową. A jednak! W Wielkiej Brytanii znalazły się osoby, który nominowały tę firmę do konkursu „Internet Villain”.

Mozilla Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Można cenić ją za to, że jest dostępna chyba na każdym systemie operacyjnym, jest szybka oraz szanuje prywatność swoich użytkowników. Niestety, brytyjska instytucja ISPA (Internet Services Providers Association) nominowała firmę Mozilla do konkursu Przeciwnik/Łotr Internetu (Internet Villain) i stoi na równi z takimi podmiotami jak Prezydent USA Donald Trump oraz Artykuł 13.

Warto sprawdzić: Testowanie Windows Terminal stało się naprawdę proste

Mozilla i DoH

Dlaczego? Mozilla Firefox jako jedyna przeglądarka wspiera funkcję DoH (DNS-over-HTTPS). Protokół DNS-over-HTTPS pozwala przesłać nazwę domeny wpisaną przez użytkownika na pasku adresu przeglądarki w postaci zapytania do serwera DNS, poznając w ten sposób numeryczny adres IP serwera, który hostuje konkretną stronę. Ale wszystko działa tak już teraz. Różnicą jest jednak sposób wysyłania zapytań. DoH wysyła zapytania do kompatybilnych serwerów DNS poprzez szyfrowane połączenie HTTPS poprzez port 443, zamiast otwartym tekstem na porcie 53, jak to się normalnie odbywa. W ten sposób DoH ukrywa zapytania w normalnym ruchu HTTPS, więc postronni obserwatorzy nie będą w stanie wykryć, co tak naprawdę użytkownik wyświetla w swojej przeglądarce. (źródło: ithardware.pl);

W skrócie, DoH sprawia, że postronni obserwatorzy nie mogą wykryć, co tak naprawdę robimy w swojej przeglądarce. To nie podoba się brytyjskiemu podmiotowi. Dzięki DoH obywatele są w stanie ominąć przeróżne blokady, chociażby ochronę rodzicielską, a także obowiązujące w Wielkiej Brytanii filtry.

Warto przeczytać: Co da połączenie Ubuntu 19.04 ze środowiskiem i3? System Regolith Linux

Działanie ISPA nie spodobało się użytkownikom Firefoxa. Wielu z nich uważa, że Mozilla powinna być nominowana do kompletnie innego konkursu – Bohater Internetu.

Co uważacie o działaniu ISPA? Czy jest ono uzasadnione?

ŹródłoIt's Foss

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej