Co nowego zobaczymy w GNOME 3.36? Małe podsumowanie

Co nowego zobaczymy w GNOME 3.36? Małe podsumowanie
(fot. OMG!Ubuntu)

Środowisko graficzne GNOME 3.36 będzie gościć w Ubuntu 20.04 LTS, które swoją premierę będzie miało już w kwietniu. Z tego też powodu, dowiedzmy się jakie funkcje wniesie nowa wersja tego środowiska.

Nowości w GNOME 3.36 nie są zbyt ogromne, jednak z pewnością ułatwią codzienne korzystanie z komputera. Dlatego też aktualizację do 3.36 powinniśmy traktować jako drobną ewolucję, a nie rewolucję.

Warto przeczytać: sudo ROOTBLOG –help #2: Instalujemy Linuxa

GNOME 3.36

Przede wszystkim przeprojektowano schowek z kalendarzem i powiadomieniami tak, aby lepiej wykorzystywały wolną przestrzeń oraz elementy były bardziej widoczne. Ponadto w menu wprowadzono skuteczniejsze grupowanie pozycji. Coś na co czekało wiele osób, to włącznik trybu Nie przeszkadzać. Tak, taka drobna funkcja jest wręcz na miarę złota i za pomocą jednego kliknięcia pozwala na znacznie lepsze skupienie się na pracy.

W opcjach natomiast czcionki dostały swoje własne dedykowane ustawienia, dzięki czemu zmiana domyślnej czcionki systemowej jest o wiele łatwiejsze. Ponadto, dodano odpowiednie opcje dotyczące rozszerzeń, dzięki czemu zarządzenie i ich aktualizowanie jest o wiele łatwiejsze. Warto wspomnieć o nieco ulepszonych oknach dialogowych oraz zaktualizowanych aplikacjach systemowych.

Co nowego zobaczymy w GNOME 3.36? Małe podsumowanie
(fot. OMG!Ubuntu)

Jedną z największych nowości GNOME 3.36 jest odświeżony ekran logowania. W porównaniu do tego co było wcześniej, wygląda on naprawdę nowocześnie i ładnie. Za tło robi pulpit z nałożonym filtrem rozmazującym, natomiast na samym środku ekranu mamy zegar. Po naciśnięciu dowolnego przycisku zegar znika i pojawia się zdjęcie oraz nazwa użytkownika wraz z polem do wpisania hasła. Ponadto w lewym dolnym rogu znajdują się widgety, które pozwalają między innymi na kontrolowanie muzyki czy wyświetlenie kalendarza. W porównaniu do poprzedniej wersji ekranu logowania GNOME postęp jest całkiem spory, jednak na tle pingwiniej konkurencji wypada on co najwyżej OK. Chociażby Linux Mint z Cinnamon może pochwalić się bardzo podobnym ekranem logowania.

Jak oceniacie zmiany w GNOME 3.36? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!