Statystyczny programista używający Maca ma 30 lat, pisze aplikacje mobilne i używa trybu ciemnego

mac developer survey 2021 results

Nie jest tajemnicą, że duże grono programistów, a także osób z branży oprogramowania preferuje pracę na komputerach Apple. Z tego tez powodu firma Tower, oferująca klienta Git przeprowadziła ankietę wśród użytkowników tego ekosystemu na temat ich preferencji. Jak wygląda statystyczny programista i czego używa do pracy? Zobaczcie sami!

Programista używa Maca i…

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez twórców klienta Git o nazwie Tower zostały właśnie opublikowane. Po zapoznaniu się z nimi możemy dowiedzieć się czegoś więcej o osobach zajmujących się tworzeniem oprogramowania – jaka jest średnia wieku, jakich języków używają, a także ile czasu poświęcają na pracę, jakie mają doświadczenie zawodowe i wiele więcej. Kim więc są te osoby jako “społeczność”?

4,072 developers working on the Mac answered the call and took part in our 2021 survey. Besides working through 26 individual questions, they also answered a more far-reaching question: Who are we as a community?

Tower

W ankiecie wzięło udział ponad 4000 osób z ponad 90 krajów. Każda z nich pracuje na jakimś komputerze Mac i odpowiedziała na 26 przygotowanych wcześniej pytań. Najwięcej ankietowanych pochodzi z dwóch grup wiekowych: 30-34 lata oraz 35-39 lat (prawie 40%). Dokładając do tego użytkowników w wieku 40-44 lata otrzymujemy informacje o tym, że większość developerów pracujących na Macach (55%) jest w wieku od 30 do 45 lat.

Doświadczenie zawodowe większości waha się od 1 do 5 lat (24,6%) oraz od 6 do 10 lat (24,2%). Druga połowa ankietowanych ma od 11 do pond 30 lat stażu w zawodzie związanym z wytwarzaniem oprogramowania, co robi wrażenie.

Języki programowania użytkowników Mac

jakiego języka używa programista z komputerem mac

Jak na ankietę skierowaną do programistów, nie mogło zabraknąć pytania o języki, w jakich tworzy się oprogramowanie. Jednocześnie patrząc na obecne trendy rynkowe i popularność poszczególnych rozwiązań nie jestem zbyt zdziwiony popularnością poszczególnych języków programowania.

  • JavaScript (54,6%)
  • Swift (31,9%)
  • CSS (28,4%)
  • PHP (25,6%)
  • Python (24%)

Ciekawe jest to, że Java, czyli język używany przy tworzeniu aplikacji mobilnych na Androida nie znalazł się w pierwszej piątce. Wykorzystuje go bowiem zaledwie 13.9% ankietowanych osób.

Patrząc na powyższe dane nie zaskakują więc stanowiska zajmowane przez programistów, którzy wzięli udział w ankiecie. 26,3% osób pracuje jako Full-Stack Web Developer, 25% tworzy aplikacje mobilne, 16,6% programuje frontend (wygląd aplikacji), a 12,7% zajmuje się backendem (logiką oprogramowania). Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych poświęca na pracę więcej niż 4 godziny, a 11.1% powyżej 8 godzin dziennie.

Co ciekawe, większość programistów pracujących na komputerach Mac chciałoby nauczyć się nowego języka. Prawie 30% chętnie poznałoby tajniki tworzenia oprogramowania w Swift’cie (język do tworzenia aplikacji m.in. na urządzenia Apple). Go lub Rust interesuje po 23% osób, a Pythona pouczyłoby się ponad 21% ankietowanych. Do realizacji tego celu większość szukałaby wiedzy w artykułach / wpisach na blogach (70,3%) oraz kursach online (61,3%). Mniej niż połowa preferuje naukę z książek (48%) lub YouTube (34,3%).

Co jeszcze?

Jeśli interesują Was też takie informacje, jak wykorzystywane w pracy narzędzia, to polecam sprawdzić stronę z ankietą, gdzie wszystkie informacje udostępnione są w czytelny sposób. Tower postanowił też zapytać o kwestie nie do końca związane z zawodem developera. I tak też statystyczny programista uważa Sokoła Millenium (Gwiezdne Wojny) za najlepszy statek kosmiczny, choć Apollo 11 znalazł się także w pierwszej piątce. Ponadto większość ankietowanych słucha muzyki podczas pracy, a prawie połowa robi to bez przerwy.

programista używa trybu ciemnego

Na koniec natomiast wisienka na torcie. Zdecydowana większość programistów preferuje pracę w trybie ciemnym. Oczywiście nie oznacza to, że przeszli na ciemną stronę mocy, gdyż jak deklarują twórcy ankiety – społeczność developerów jest cudowna. Jednocześnie utwierdza mnie to w przekonaniu o słuszności wprowadzenia na ROOTBLOGu trybu ciemnego (uff).

A jak jest w Waszym przypadku? Mamy tutaj użytkowników komputerów Apple, którzy pracują w zawodzie jako programiści? Czy utożsamiacie się z ankietowanymi osobami? Dajcie znać w komentarzach, jak wyglądałyby odpowiedzi na te pytania w Waszym przypadku!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!