Czekasz na Steam Decka 2? No to sobie jeszcze poczekasz

Steam Deck
Steam Deck

Steam Deck to konsola, która na rynku gości od ponad roku, a została zapowiedziana jeszcze wcześniej. W 2023 roku znacznie urosła konkurencja, która oferuje wyższą wydajność dzięki nowszym podzespołom. Jak się jednak okazuje, Valve nie planuje wydawania nowej edycji sprzętu,a przynajmniej w najbliższym czasie.

Steam Deck to nie smartfon, nie potrzebuje nowej generacji co rok

Nie tak dawno temu miało miejsce wydarzenie Tokyo Game Show, na którym deweloper Valve Pierre-Loup Griffais rozmawiał z CNBC o grach na PC i Steam Deck. Padły tam bardzo ważne zdania.

Tak naprawdę nie widzimy zatrzymania wzrostu po COVID, więc dla nas naprawdę ważne jest, aby kontynuować pracę nad obecną wersją Steam Deck, przygotowywać aktualizacje oprogramowania, właśnie wydaliśmy dużą aktualizację SteamOS 3. 5, która dodała nowe funkcje, zamierzamy nadal to robić – ale także pracować nad łańcuchem dostaw po stronie sprzętu, obecnością w sprzedaży detalicznej, współpracować z dystrybutorami, aby udostępnić Decka na całym świecie i poszerzyć grono odbiorców, więc zamierzamy skupić się na tym krótkoterminowo – w przyszłości przyglądamy się rynkowi PC i temu, dokąd zmierza technologia, i sprawdzamy, czy są tam jakieś interesujące możliwości.

Pierre-Loup Griffais

Takie podejście strasznie mi się podoba. Uważam, że urządzenia, które posiadamy, są w stanie robić o wiele więcej, jednak to software i brak zainteresowania ze strony producenta hamuje możliwości. No i fakt, że producenci często wydają nową generację sprzętu co rok, a ciężko jest być innowacyjnym w tak krótkim czasie i mogą celowo nie rozszerzać możliwości, zwłaszcza urządzeń starszych niż 12 miesięcy.

KDE Plasma na Steam Deck
KDE Plasma na Steam Deck

W tej chwili patrzymy na ten cel wydajnościowy, który mamy stabilny na kilka lat. Uważamy, że jest to całkiem trafny punkt, jeśli chodzi o możliwość grania w gry z nowej generacji i jak dotąd nowe premiery były świetnymi doświadczeniami na Steam Deck. Współpracujemy z deweloperami nad przyszłymi wydaniami i monitorujemy opinie na ich temat, ale jak dotąd jest całkiem nieźle pod względem mocy.

Pierre-Loup Griffais

Jak więcej widzimy, Valve uważa, że aktualna wydajność Steam Decka jest wystarczająca, aby grać w gry nowej generacji i to przez następne lata. Tutaj należy zaznaczyć, że jednak ASUS ROG Ally oferują znacznie wyższą wydajność i tego nie da się nie zauważyć. Jednak Steam Deck ma przewagę w postaci uzyskiwania wyższej wydajności na niższym zużyciu prądu oraz fakt, że Valve działa z deweloperami, aby Ci optymalizowali swoje gry pod Decka.

Nowy Steam Deck nie pojawi się zbyt szybko. Najwcześniejszym terminem może być 2025, ale to też nie jest zbyt pewne. A Steam Decka można mieć coraz taniej, głównie dzięki promocjom oraz opcji kupienia wersji odnowionej. Dyski 2230 również tanieją, co tylko pozytywnie wpływa na możliwości ulepszeń.

Ciekawostką jest fakt, że wspomniano o VR.

Dla Steam Deck tak naprawdę nie mamy planów dt. VR, ale jest to zdecydowanie coś, co chcemy zbadać w przyszłości.

Pierre-Loup Griffais

Valve też chce, aby Steam OS gościł na innych, podobnych sprzętach.

Chcielibyśmy współpracować z innymi producentami sprzętu, aby mogli zaadoptować SteamOS w przyszłości.

Pierre-Loup Griffais

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!