Czy TikTok ma “przechlapane” w Polsce? Minister Cyfryzacji stawia sprawę jasno

tiktok

TikTok to platforma, która w 2024 roku jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Chińska aplikacja bardzo szybko zdobyła popularność, ale również i złą sławę w zakresie działań szpiegowskich. W Polsce aplikacja żyje swoim życiem, ale minister Gawkowski właśnie pokazał aplikacji, gdzie jej miejsce.

Minister Cyfryzacji ostrzega, ale nie zakazuje

Informacja pochodzi bezpośrednio z anteny programu 1 Polskiego Radia. To właśnie tam prowadzący audycje zapytał ministra Gawkowskiego o podjęcie działań w zakresie znanej aplikacji TikTok. Minister wyraził się jasno, że obecnie rząd nie prowadzi żadnych działań oraz prac mających zakazać tej aplikacji lub innych.

Nie rekomenduję i przestrzegam, by przy okazji korzystania z urządzeń służbowych, ktokolwiek instalował na nich TikToka. To nie powinno mieć miejsca. (…) TikTok na urządzeniu służbowym nie powinien się znajdować – powiedział Gawkowski.

Ostrożności nigdy za wiele. Wyobraźmy sobie, że aplikacja może być podatna na zewnętrzne ataki hakerów, którzy chętnie wykradną wszelkie informacje naszego pracodawcy. Ostrożność ministra w tym aspekcie jest w pełni zrozumiała i jest pewnego rodzaju przestrogą.

Nikomu nie będę w Polsce zakazywał posiadania jakiejkolwiek platformy. Tylko przestrzegam, że różne platformy w Polsce różnie przetwarzają swoje dane. Nie wszystkie informacje na temat tego przetwarzania znamy i na pewno urządzenie służbowe nie powinno być miejscem dla instalowania takich aplikacji – oświadczył wicepremier.

W trakcie audycji minister wskazał, że ostrożność należy zachować nie tylko przy TikTok-u, ale również innych aplikacjach. Mogą lub raczej na pewno zbierają dane o użytkownikach. Nie wiemy, co z takimi informacjami się dzieje, a w tych czasach kto ma dostęp do takich informacji ten może mieć władzę. Niezwykle ciekawą odpowiedzią pana posła było poinformowanie, że sam posiada zainstalowanego TikTok-a na swoim prywatnym smartfonie jednak sam nie jest wielkim fanem tej aplikacji oraz codziennym użytkownikiem. Zdziwiłbym się, gdyby Minister Cyfryzacji posiadał taką aplikację na swoim służbowym sprzęcie, tym bardziej że w ostatnim czasie kilka krajów postawiło ultimatum aplikacji. Przypomnę, że aplikacji przygląda się również Unia Europejska.

Źródło: PAP      

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!