Najpierw Apple, teraz TikTok. UE zaczyna porządki

tiktok

Przestrzeganie zasad to podstawowa istota współżycia społecznego. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale także działania firm, które coraz częściej mają nieco inne podejście niż zasady i prawo. Nie tak dawno Unia Europejska pokazała Apple co znaczy przestrzeganie prawa. Teraz ta formacja krajów bierze się za znaną platformę TikTok Lite podejmując kolejną już weryfikację pod kątem ustawy DSA.

Platforma TikTok sprawdzana już drugi raz

Unia Europejska w pierwszym dochodzeniu (cały czas trwającym) poruszała różne aspekty. Wśród nich pojawiła się zasada ochrony nieletnich, przejrzystość reklam, dostęp do danych osobowych, zarządzanie ryzykiem uzależniającego projektowania i szkodliwych treści. Spółka nie została ukarana, ale formacja krajów europejskich ponownie wszczyna postępowanie tym razem skupiając się na TikTok Lite, czyli wersji przeznaczonej na nieco słabsze smartfony oraz wolniejszej prędkości internetu. Uruchomienie usługi we Francji i Hiszpanii dodatkowo sprzyja weryfikacji. Tym razem Unia Europejska przygląda się zdobywaniu punktów, które użytkownicy otrzymują za oglądanie lub polubienie filmów. O ile nie ma w tym nic złego to już możliwości wymiany takich punktów na kupony do Amazona lub cyfrową walutę TikToka (dające możliwości wirtualnych tipów dla twórców) wzbudza obawy UE. Pojawia się pytanie, czy takie działanie nie będzie miało złego wpływu na zdrowie psychiczne młodych użytkowników poprzez „stymulowanie” zachowań uzależniających?

tiktok

Oglądanie filmów tylko dla osiągnięcia różnego rodzaju “korzyści” może powodować zachowania, których młode organizmy po prostu nie będą kontrolować. Jest to niepokojące i wzbudza niepokój wśród urzędników Unii Europejskiej. Właśnie dlatego komisja postanowiła działać sugerując, aby TikTok Lite na terenie UE do czasu postępowania weryfikacyjnego został zawieszony dając jednocześnie spółce ByteDance (firma matka) czas na sprzeciw do 24 kwietnia. Obecnie aplikacja cały czas działa, więc nie zostały wszczęte poważniejsze działania. Unia Europejska zacznie sprawdzać dokładnie całą otoczkę wokół procedur/zasad i przepisów łącząc to jednocześnie z pierwszym dochodzeniem. W sytuacji, gdyby spółka ByteDance naruszyła przepisy prawa oprócz zablokowania aplikacji TikTok mógłby się liczyć z ogromną karą finansową wynoszącą nawet 6% światowego rocznego obrotu. 

Źródło: Techcrunch.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!