Dane użytkowników smartfonów Nokia będą przechowywane na serwerach w Finlandii

nokia 4.2

Obawiacie się o wasze dane przechowywane na serwerach zlokalizowanych w Chinach? Mamy dla was dobrą wiadomość. Firma HMD Global, producent smartfonów Nokia, ogłosiła zawarcie współpracy z Google Cloud oraz CGI dotyczącą przechowywania danych użytkowników smartfonów.

Dane na bezpiecznych serwerach w Finlandii

Porozumienie HMD Global z Google Cloud oraz firmą CGI oznacza, że dane użytkowników związane z aktywacją telefonów oraz ich wydajnością będą przechowywane w chmurze Google. Fizycznie serwery te znajdują się w miejscowości Hamina w Finlandii. Ruch ten ma zapewnić użytkownikom smartfonów Nokia nie tylko szybsze aktualizację, ale także znacząco zwiększyć kwestie bezpieczeństwa. Przechowywanie danych w europejskim kraju sprawia, że podlegają one pełnej ochronie w myśl europejskich przepisów RODO oraz nie są dostępne dla jakichkolwiek firm trzecich.

Zobacz także: Nokia 2.2 oficjalnie. Kolejna budżetówka z Android One trafia do Polski

Pierwszym urządzeniem, którego dane będą przechowywane w Finlandii będzie Nokia 4.2, a dane z poprzednich modeli zostaną przeniesione na europejskie serwery po aktualizacji do Androida Q, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Tym samym użytkownicy smartfonów, których wsparcie zakończy się na Androidzie 9 Pie nadal będą korzystać z starych serwerowni.

Google Cloud i CGI to nasi strategiczni partnerzy w dostarczaniu rozwiązań chmurowych, z którymi blisko współpracujemy od dawna. Chcemy zachować otwartość i pełną transparentność w kwestii tego, jak zbieramy i przechowujemy dane aktywacyjne urządzenia, a także chcemy mieć pewność, że nasi klienci rozumieją, dlaczego i w jaki sposób poprawia to jakość korzystania z telefonów. Nowe rozwiązanie to spełnienie naszej obietnicy odnośnie czystego, bezpiecznego i zawsze aktualnego systemu Android, dodatkowo wzmocnione od teraz zlokalizowanymi w Finlandii serwerami zapewniającym najwyższe bezpieczeństwo i prywatność przechowywanych na nich danych – mówi Pekka Rantala, EVP and CMO w HMD Global.

Jednocześnie współpraca z Google Cloud i umieszczanie aktualizacji systemu z zielonym robocikiem na serwerze w Finlandii ma sprawić, że aktualizacje będą jeszcze szybsze. Nokia zapewnia, że każde urządzenie będzie otrzymywać aktualizację Androida oraz zabezpieczeń przez co najmniej dwa lata. Teraz aktualizacje te mają pojawiać się szybciej niż w przypadku innych producentów, a to powinno jeszcze bardziej zwiększyć zaufanie klientów.

Co myślicie o decyzji HMD Global? Korzystacie z smartfonów Nokia? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!